Jump to content

Universiteti i Indianës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Indiana University ( IU ) është një sistem universitetesh publike në shtetin amerikan të Indianës .

Kampuset[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Universiteti Indiana ka dy kampuse kryesore, pesë kampuse rajonale dhe dy qendra rajonale nën administrimin e IUPUI.

 • Universiteti Indiana Bloomington (IU Bloomington) është kampusi kryesor i Universitetit të Indianës. [1] Kampusi i Bloomington është shtëpia e shumë shkollave kryesore të Universitetit të Indianës, duke përfshirë Kolegjin e Arteve dhe Shkencave, Shkollën e Muzikës Jacobs, një zgjerim të Shkollës së Mjekësisë të Universitetit të Indianës, Shkollën e Informatikës, Informatikës dhe Inxhinierisë, e cila përfshin ish-in. Shkolla e Bibliotekës dhe Shkencës së Informacionit (tani Departamenti i Bibliotekës dhe Shkencës së Informacionit), Shkolla e Optometrisë, Shkolla O'Neil e Çështjeve Publike dhe Mjedisore, Shkolla e Drejtësisë Maurer, Shkolla e Arsimit dhe Shkolla e Biznesit Kelley . [2]
 • Universiteti i Indianës–Universiteti Purdue Indianapolis (IUPUI), një partneritet midis Universitetit të Indianës dhe Universitetit Purdue, është kampusi i kërkimit urban dhe i shkencave akademike të shëndetit në Indiana. [3] E vendosur vetëm në perëndim të qendrës së Indianapolis, është vendndodhja qendrore e disa shkollave të Universitetit të Indianës, duke përfshirë kampusin fillor të Shkollës së Mjekësisë, Shkollën e Shkencave të Shëndetit dhe Rehabilitimit, Shkollën Purdue të Inxhinierisë dhe Teknologjisë, Shkollën e Informatikës dhe Informatikës., Shkolla e Stomatologjisë, Shkolla e Biznesit Kelley, Shkolla e Infermierisë, Shkolla O'Neil e Çështjeve Publike dhe Mjedisore, Shkolla e Punës Sociale, Shkolla e Artit dhe Dizajnit Herron, Shkolla e parë e Filantropisë në botë dhe Shkolla e Drejtësisë Robert H. McKinney . [4] Më 12 gusht 2022, bordet e administrimit të Purdue dhe IU njoftuan se IUPUI do të ndahet në dy universitete të veçanta, me përfundimin e ndarjes që do të përfundojë deri në semestrin e vjeshtës 2024. [5] [6]

Përveç kampuseve të tij kryesore, Universiteti i Indianës mban pesë kampuse rajonale në të gjithë Indianën : [7]

 • Indiana University East (IU East) themeluar në 1971, me vendndodhje në Richmond .
 • Universiteti i Indianës Kokomo (IU Kokomo) i themeluar në 1945, me vendndodhje në Kokomo .
 • Indiana University Northwest (IU Northwest) themeluar në vitin 1963, me vendndodhje në Gary .
 • Universiteti Indiana South Bend (IU South Bend) i themeluar në vitin 1922, i vendosur në South Bend .
 • Universiteti i Indianës Juglindore (IU Juglindore ose IUS) i themeluar në vitin 1941, i vendosur në New Albany .

Më në fund, ekzistojnë dy kampuse rajonale nën administrimin e IUPUI:

 • Indiana University–Purdue University Columbus (IUPUC) themeluar në vitin 1970, me vendndodhje në Columbus . Pas ndarjes së IUPUI në 2024, IUPUC do të mbetet një kampus i përbashkët, me programin e inxhinierisë mekanike që do të administrohet përmes Purdue dhe të gjitha programet e tjera akademike që do të administrohen përmes IU-së së re Indianapolis.
 • Universiteti i Indianës Fort Wayne (IU Fort Wayne) i themeluar në vitin 2018, i vendosur në Fort Wayne . Ajo u krijua pas shpërbërjes së ish-entitetit Indiana University–Purdue University Fort Wayne (IPFW), i cili kishte qenë një shtrirje e ngjashme me atë të IUPUI nën administrimin e Universitetit Purdue . IU Fort Wayne mori përsipër programet akademike të IPFW në shkencat shëndetësore, me të gjitha programet e tjera akademike IPFW të marra nga entiteti i ri, Universiteti Purdue Fort Wayne (PFW).

Shkolla e Mjekësisë dhe Shkolla e Punës Sociale kanë programe diplomash që funksionojnë nëpër kampuse të shumta të IU. [8] [9] Shkolla e Biznesit Kelley, Shkolla e Informatikës, Informatikës dhe Inxhinierisë, Shkolla O'Neil e Çështjeve Publike dhe Mjedisore dhe Shkolla e Arsimit kanë programe diplome në Universitetin e Indianës në Bloomington (IU Bloomington) dhe në Universitetin e Indianës-Purdue. Kampuset e Indianapolis (IUPUI). [10] [11] [12] Shkolla e Infermierisë ka programe diplome në kampuset IUB, IUPUI dhe IU Fort Wayne. [13] Shkolla e Shëndetit Publik Richard M. Fairbanks ka programe diplome në kampuset IUPUI dhe IU Fort Wayne. [14]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Capshew, James H. Herman B Wells: The Promise of the American University (Indiana University Press, 2012) 460 pp (excerpt and text search)
 • Clark, Thomas D. Indiana University, Midwest Pioneer, Volume I: The Early Years (1970)
 • Clark, Thomas D. Indiana University: Midwestern Pioneer, Vol II In Mid-Passage (1973)
 • Clark, Thomas D. Indiana University: Midwestern Pioneer: Volume III/ Years of Fulfillment (1977) covers 1938–68 with emphasis on Wells.
 • Gray, Donald J., ed. The Department of English at Indiana University, Bloomington, 1868–1970 (1974)
 • Gros Louis, Kenneth., "Herman B Wells and the Legacy of Leadership at Indiana University" Indiana Magazine of History (2007) 103#3 pp 290–301 online
 • Wells, Herman B Being Lucky: Reminiscences and Reflections (1980) (excerpt and text search)

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Find the ideal college experience at Indiana University". Indiana University Bloomington (në anglishte amerikane). Marrë më 2021-05-22.
 2. ^ "Schools". Indiana University Bloomington. Marrë më 3 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Vision & Mission: About". IUPUI (në anglishte amerikane). Marrë më 2021-05-22.
 4. ^ "Schools: Academics". IUPUI (në anglishte amerikane). Marrë më 2021-05-22.
 5. ^ "Indiana University, Purdue to split IUPUI into 2 separate schools". Marrë më 12 gusht 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Purdue, IU agree to transform IUPUI, rebrand school as IU Indianapolis". Marrë më 12 gusht 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Regional Campus Agreement" (PDF). {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Statewide Campuses | IU School of Medicine". medicine.iu.edu. Marrë më 2021-05-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "About IUSSW | Indiana University School of Social Work | IUPUI Indianapolis". socialwork.iupui.edu. Marrë më 2021-05-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "About Us". Kelley School of Business (në anglishte amerikane). Marrë më 2021-05-22.
 11. ^ "Vision & Mission: About: Luddy School of Informatics, Computing, and Engineering: Indiana University Bloomington". Luddy School of Informatics, Computing, and Engineering (në anglishte amerikane). Marrë më 2021-05-22.
 12. ^ "About Us". Paul H. O'Neill School of Public and Environmental Affairs (në anglishte amerikane). Marrë më 2021-05-22.
 13. ^ "Celebrating 100+ years of nursing education". School of Nursing (në anglishte amerikane). Marrë më 2021-05-22.
 14. ^ "Fort Wayne Advantage: Academics: Richard M. Fairbanks School of Public Health: IUPUI". Richard M. Fairbanks School of Public Health (në anglishte amerikane). Marrë më 2021-10-27.