David Herold

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Herold në Washington Navy Yard pas arrestimit të tij, 1865

David Edgar Herold (16 qershor 1842 - 7 korrik 1865) ishte bashkëpunëtor i John Wilkes Boothvrasjen e Abraham Lincoln më 14 prill 1865. Pas të shtënave, Herold shoqëroi Booth në shtëpinë e Dr. Samuel Mudd, i cili vendosi këmbën e dëmtuar të Booth-it. Të dy burrat pastaj vazhduan arratisjen e tyre nëpër Maryland dhe në Virxhinia, dhe Herold mbeti me Booth derisa autoritetet i futën në një hambar. Herold u dorëzua, por Booth u qëllua dhe vdiq disa orë më vonë. Herold u dënua me vdekje dhe u var me tre komplotistë të tjerë në Uashington Arsenal, i njohur tani si Fort Lesley J. McNair.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

David E. Herold lindi në Maryland, i gjashti nga 11 fëmijët e Adam George Herold[1][2] dhe Mary Ann Porter.[3][4] Adam dhe Mary u martuan më 9 nëntor 1828, në Uashington D.C. Davidi ishte djali i tyre i vetëm që mbijetoi deri në moshën madhore. Babai i tij Adam ishte Drejtori i Përgjithshëm i Departamentit të Detareve në Washington Navy Yard për mbi 20 vjet. Familja e Herold ishte mirë financiarisht dhe jetonte në një shtëpi të madhe me tulla në 636 Eighth Street SE në Uashington, D.C., në afërsi të Washington Navy Yard. David ndoqi Gonzaga College High School, Kolegjin Georgetown, Akademinë Ushtarake, Charlotte Hall (në Charlotte Hall, Maryland) dhe Akademinë Rittenhouse. Në vitin 1860 Herold mori një çertifikatë në farmaci nga Kolegjin Georgetown. Ai më pas punoi si ndihmës farmacist dhe si nëpunës për mjek, dhe ishte një gjahtar i etur. Ai u njoh me John Surratt ndërsa ndiqte mësimet në Akademinë Ushtarake, Charlotte Hall në fund të viteve 1850. Disa vjet më vonë, në dhjetor 1864, Surratt e prezantoi me John Wilkes Booth.

Komploti i vrasjes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekzekutimi i Mary Surratt, Lewis Powell, David Herold, dhe George Atzerodt

Herold dhe një grup bashkë-konspiratorësh kishin planifikuar fillimisht të rrëmbenin Lincoln, por më vonë vendosën ta vrisnin atë, Zëvendës Presidentin Andrew Johnson dhe Sekretarin e Shtetit William H. Seward në një përpjekje për të ndihmuar çështjen e Konfederatës.[5]

Në natën e 14 prillit 1865, Herold e udhëzoi Lewis Powell në shtëpinë e Seward. Brenda, Powell u përpoq të vriste Seward, duke plagosur rëndë atë dhe anëtarët e tjerë të familjes së tij. Tërheqja pasuese e frikësoi Heroldin dhe ai u nis, duke e lënë Powell-in të kujdeset për veten e tij. Ai pastaj u takua me Booth jashtë Washington, D.C., dhe ata u nisën për në Surrattsville, Maryland (tani Clinton, Maryland), ku ata morën armën që Mary Surratt kishte lënë më herët për ta në pronën e saj. Një komplot tjetër, George Atzerodt, ishte dashur të vriste Zëvendës Presidentin Andrew Johnson, por kurrë nuk bëri përpjekjen.

Ishte në këtë pikë që John Wilkes Booth qëlloi Lincoln në Teatrin e Fordit. Kur Booth u hodh në skenën e teatrit të Fordit, ai theu pulpën e tij. Kur Booth kaloi nëpër urën për në Maryland, ai u takua me Heroldin atje. Ata morën vendin e tyre të fshehtë të armëve dhe kaluan në shtëpinë e doktor Samuel Mudd, i cili vendosi këmbën e Booth. Herold mbeti me Booth dhe vazhdimisht e ndihmonte atë derisa kalorësia e Bashkimit të merrej me ta.

Herold dhe Booth u bllokuan nga autoritetet më 26 prill 1865, pasi u strehuan në një hambar në pronën e Richard Henry Garrett. Herold u dorëzua, por Booth nuk pranoi të ndalonte dhe u qëllua nga rreshter Boston Corbett përmes një plas në murin e hambarit. Ai vdiq disa orë më vonë. Herold u gjykua para një gjykate ushtarake. Ndërsa ai e kishte pranuar tashmë përfshirjen e tij në komplotin e vrasjes, mbrojtja e vetme që avokati i tij Frederick Stone mund të ofronte ishte se David ishte mendjemprehtë[6] dhe nën ndikimin e padrejtë nga Booth. Mbrojtja e tij ishte e pasuksesshme, Herold u dënua me vdekje. Ai u var në Washington City më 7 korrik 1865. Rënia nga trekëmbëshi nuk ia theu qafën; ai luftoi për gati pesë minuta, ngadalë duke u mbytur deri në vdekje.

Më 15 shkurt 1869, nëna e Davidit dhe pesë motrat e tij i varrosën eshtrat e tij në Varrezat e Kongresit (Uashington, DC) në një varr të pa shënjuar, pranë varrit të babait të tij Adamit.[7][8] Gur varri që përkujton Davidin tani i pranishëm në Varrezat e Kongresit u vendos atje në korrik 1917, në kohën e varrosjes së motrës së tij Mary Alice (Herold) Nelson në varreza.

Në kulturën popullore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

David Herold u potretizua nga Jaimz Woolvet në filmin The Day Lincoln Was Shot (1998).

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Herold, Adam G." Historic Congressional Cemetery. Arkivuar nga origjinali origjinali më shkurt 1, 2014. Marrë më janar 23, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Obituary – Herold, Adam G." Historic Congressional Cemetery. dhjetor 28, 2009. Arkivuar nga origjinali origjinali më korrik 25, 2011. Marrë më korrik 7, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Herold, Mary Ann". Historic Congressional Cemetery. Arkivuar nga origjinali origjinali më korrik 25, 2011. Marrë më korrik 7, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Obituary – Herold, Mary Porter". Historic Congressional Cemetery. dhjetor 28, 2009. Arkivuar nga origjinali origjinali më korrik 25, 2011. Marrë më korrik 7, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Hamner, Christopher. "Booth's Reason for Assassination Arkivuar dhjetor 2, 2010, tek Wayback Machine." Teachinghistory.org.
  6. ^ Griffin, John Chandler (2006). Abraham Lincoln's Execution (në anglisht). Pelican Publishing. fq. 163. ISBN 9781455600106. Marrë më 29 maj 2018.
  7. ^ "Herold, David Edgar". Historic Congressional Cemetery. Arkivuar nga origjinali origjinali më korrik 25, 2011. Marrë më korrik 7, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Obituary – Herold, David". Historic Congressional Cemetery. dhjetor 28, 2009. Arkivuar nga origjinali origjinali më korrik 25, 2011. Marrë më korrik 7, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)