Jump to content

Heppenheim (Bergstraße)

Coordinates: 49°38′35″N 8°38′20″E / 49.64306°N 8.63889°E / 49.64306; 8.63889
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

49°38′35″N 8°38′20″E / 49.64306°N 8.63889°E / 49.64306; 8.63889

Heppenheim
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej25,270
{{{postal_code_type}}}
64629–64646
Faqja zyrtarewww.heppenheim.de

Heppenheim (Bergstraße) është një qytet në qarkun Bergstraße, është në lindje të Hesiës dhe shtrihet në rrugën malore në buzë të Odenwaldit. Në dialektin lokal të Hesiës jugore është referuar edhe si Hepprum.

Heppenheimi i parë nga Starkenburg

Heppenheim është e vendosur në kufirin me Baden-Vyrtemberg. Qyteti është vendosur më poshtë kështjellës me Starkenburg mesjetare. Karakteristikë e qytetit është pranë kështjellës së Shën Pjetrit, "Katedralja e malit" - emri popullor i madh, në fillim të gushtit 1904 u hap kisha katolike. Liqeni më i madh në Heppenheim është Bruchsee.

"Bergstraße" është edhe emri i nga DarmshtadHeidelberg në skajin perëndimor të Odenwaldit dhe buzë lindore të luginës Rhine drejtimin e rrugës (tani autostradë 3), dhe peizazhit përreth rreth tyre. Ajo karakterizohet nga një klimë jashtëzakonisht të butë dhe me diell me lulëzim pemë shumë herët. Rruga malore midis Hemsberg (majtas), gardh Huben (në mes) dhe Starkenburg (djathtas).

Heppenheim kufizohet në veri me qytetin e Bensheim, në verilindje të komunitetit Lauter dhe të Lindenfels qytetit, në lindje në komunitetet e Fyrth, Rimbach, Mörlenbach dhe Birkenau (edhe si Furth dhe Rimbach vendosur në Weschnitztal), në jug nga komuniteti Baden Laudenbach (Rhein-Neckar-Kreis, Baden-Vyrtemberg), Lorsch në jugperëndim në qytetet e jugut Hesiëss Viernheim dhe Lampertheim dhe në perëndim të qytetit.

Struktura e qytetit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përveç Heppenheim kryesore përbëhet nga rrethet nën-Hambach dhe pjesën e sipërme të Hambach, kamp qershie (me qarkun Igelsbach), Erbach, lumë të veçantë,-pyll Erlenbach, Mitter Hausen-pastrim malore dhe të sipërm-Laudenbach, në rrjedhë të Rajonit Administrativ Hesia e reformës së me efekt nga 1 u shkrirë së bashku në janar 1972 për të Heppenheim.

Heppenheim ishte 755 në Codex Lorsch e parë të përmendura. Qyteti ishte qendra e një Mark Frankish. Në vitin 773, Heppenheim Mark ishte për shkak të një donacioni të Charlemagne në posedim të mbretërisë së Lorsch Abbey ishte ndërtuar për të mbrojtur atë në 1065 në Heppenheim Starkenburg. Manastiri mbajtur në rangun e një Principata. Heppenheim evoluar me kalimin e kohës në qendër administrative dhe ekonomike të zonës manastir, por humbi me rënien e manastirit në 11-12. Shekullit të ri prominence. Ne 1229 perandori Frederik II, Starkenburg numërohet, 1232 gjithashtu Lorsch Abbey Heppenheim me administratën e kryepeshkopët e Zgjedhjeve Mainz. Ndërprerë nga një rregull peng qiellzor 1461-1623 mbetur Heppenheim për t'i dhënë fund Reichsdeputationshauptschluss e 1803 të mbajtur në Mainz, atëherë ajo ishte Hesia (Hesia-Darmstadt në fillim, që nga viti 1948 shteti i Hesia).

Qyteti është i drejtë të paktën që nga viti 1318, treguar ndoshta të drejtë që nga gjysma e parë e 9 Century. Nga 1265 (ndoshta më herët) në 1803 ishte selia e Heppenheim Kurmainzer Office (Oberamt) Starkenburg. Me blerjen e Hesia-Darmstadt, Starkenburg, përmbaruesi u shpërnda. Heppenheim ishte tani një vend të parë (shumë më të vogla) Zyra, që nga 1821 selia e qarkut Zyrtarit Kryesor Administrativ nga 1832 selia Heppenheim rrethin e Heppenheim. Ndërkohë, 1848-1852 selia e selinë administrative Heppenheim qarkut të malit në 1938, të përbërë nga qarkut Heppenheim, pjesë të madhe të Bensheim pastaj vdekur Rrethi, pas Luftës së Dytë Botërore, pjesët e djathtë bankare të qarkut Worms janë ndarë. Në vitet 1369 dhe 1693 (të paktën për shkak të shkatërrimit në frëngjisht e Luftës së vazhdimësisë Pfalz) Heppenheim u shkatërrua nga zjarret në qytet pothuajse krejtësisht. Të dy luftërave botërore, qyteti mbijetuar e paprekur, përveç dëmeve të vogla gjatë pushtimit amerikan mars 1945.

"Heppenheim Kuvendi, një takim të udhëhequr liberale në 10 tetor 1847 në Hotel "Gjysma mun" ishte hapja e revolucionit gjerman 1848-1849. Për shkak të kësaj ahur historike ishte Partia Demokratike Free (FDP) në 11 Themeluar në dhjetor 1948 në Heppenheim.

Në njerëzit Heppenheim hebre jetuar në mesjetë. Qytetit i përkisnin 1232-1803 të Arqipeshkvi i Mainz. Patronët e Judenjve, zgjedhës Mainz dhe kryepeshkop nuk mund të pengojnë, megjithatë, që në mesjetë çoi në pogroms. Në persekutimin e hebrenjve gjatë jetës ndëshkim 1348-1349 hebraike u shkatërrua në qytet. Shfaqja e qytetit moderne është 17 Century. Nga 1900 ka qenë rreth 40 familje hebreje me 200-300 vetë në qytet. Pastaj numri shkoi përmes trajnimit dhe migrimit kthyer 113 persona 1933 Çifut më të famshëm, ishte profesor nderi i Studimeve Fetare në Universitetin e Frankfurt dhe Zionist Martin Buber. Në shkurt 1938 ai e gjeti veten të detyruar që ta lë dhe emigruar me familjen e tij në Jeruzalem. Në nëntor 1938 masakër ishte bastisur shtëpinë e tij dhe të shkatërruara, ndërsa 3.000 libra të plotë bibliotekë. Në maj 1939, 37 njerëz hebrenj që jetojnë në këtë faqe interneti. Në shtator 1942, banorët e fundit hebreje u dëbuan Heppenheim. Në vendin e sinagogës ish (përkujtimore) është e vendosur një pllakë guri me skicë e sinagogës shkatërruar në 1938. Ajo mban mbishkrimin: "Këtu qëndronte sinagogë shkatërruar, e ndërtuar në 1900 dhe 1938. Në një tryezë shtesë "në kujtim të vrarë" 29 emrat e hebrenjve Heppenheim ish quhen. Institucion psikiatrik në Heppenheim ishte i përfshirë në vdekje e lehtë nazist "" krime, si të ashtuquajturin "institucion të vetëm" për pacientët çifute psikiatrike, pra, si një ndalesë në rrugën për në dhomë gazi (e ardhshme për të Heppenheim gjithashtu hedh). Përveç kësaj, si një institucion nga i cili pacientët në institucionet apo vrasje në kampe përqëndrimi ishin zhvendosur (së bashku Heppenheim edhe Eichberg, Weilmünster, Herborn, Kalmenhof, Marburg, Merxhausen, Haina, Gießen, Goddelau).

Heppenheim ishte që nga viti 28 maj 1942 subcamp e kampit kryesore në Dachau / Natzweiler-Struthof. Mbyllja u mbajt më 18 dhjetor 1942. Rihapja si një satelit Heppenheim ishte në 15 qershor 1943, në mbylljen e përhershme ishte atëherë në 27 mars 1945, me pushtimin nga trupat e SHBA (fundi i Hesse). Burgosur internuar praktikuar në aktivitetet Heppenheim në institucion (SS-vet) kërkimore gjermane për ushqim dhe ushqim nga (komandën Dachau).

Gjerman-amerikanët dhe më vonë Rixh, sekretari i shtetit Henry Kissinger ka jetuar nga mesi i 1945 deri në prill 1946 në tas Villa, ndërsa shërbimi i tij në të Korpusit të Inteligjencës Counter (CIC) në Bensheim (Hesia), e dinte atë. Në maj 2005, Kissinger vizitoi 60 Vjetorin e përfundimit të luftës së bashku me guvernatorin e shtetit Hesis Roland Koch Heppenheim dhe strehim të tij të mëparshëm.

Nga 18 në 27 qershor 2004 organizator Heppenheim e Hessentag vjetor.

Viti Popullsia
1666 1.066
1806 3.190
1861 4.599
1900 5.779
1925 7.693
1939 9.350
Viti Popullsia
1950 13.111
1971 17.411
1975 23.793
2003 25.457
2008 26.792

Rritja e fortë më 1971-1975 është i bazuar në incorporations në rrjedhën e reformës administrative territoriale Hesia në 1972.