Jump to content

Herësi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
12 apples divided into 4 groups of 3 each.
Herësi i 12 mollëve me 3 mollë është 4.

aritmetikë, një herës (nga Latin: quotiens 'sa herë') është një madhësi e dalë nga pjesëtimi i dy numrave. [1] Herësi ka përdorim të gjerë në të gjithë matematikën. Ai ka dy përkufizime: ose pjesa e plotë e një pjesëtimi (në rastin e pjesëtimit Euklidian ), [2] ose si një thyesë (në rastin e një pjesëtimi të përgjithshëm ). Për shembull, kur pjesëtohet 20 ( i pjestueshmi ) me 3 ( pjesëtuesi ), herësi është 6 (me një mbetje prej 2) në kuptimin e parë, dhe (një dhjetore e përsëritur ) në kuptimin e dytë.

Herësi i dy numrave të plotë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një numër racional mund të përkufizohet si herësi i dy numrave të plotë (për sa kohë që emëruesi është jo zero).

  1. ^ "Quotient". Dictionary.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Weisstein, Eric W. "Integer Division". mathworld.wolfram.com (në anglisht). Marrë më 2020-08-27.