Jump to content

Hilariusi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hilariusi
Shugurimi i Shën Hilariusit. Dorëshkrim i qv. 14-të.
Peshkop, "Doktor i kishës"
Lindi rr. 300Poitiers, Francë
Vdiq 13 janar, 367Poitiers, Francë
Nderohet nga Kisha katolike romake, Kisha ortodokse, Kisha anglikane
Festa 13 janar
Shapllja doktor i kishës 1851, nga Papa Piusi IX
Shenjat e tij peshkop, gjarpëri, kuçedra
Shenjtor mbrojtës i Poitiers, La Rochelle dhe Luçon; fëmijve të dobët dhe kundër kafshimit të gjarpërit.

Hilariusi (Poitiers, rr. 300 - Poitiers, 367), ishte filozof, teolog, shkrimtar, dhe peshkopi i Piktaviumit (sot Poitiers).

Dita përkujtimore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nderohet si shenjtor nga Kisha anglikane, Kisha ortodokse dhe Kisha katolike, e cila e ka radhitur atë midis mësuesve të saj që në vitin 1851. Nganjëherë përmendet si "malleus Arianorum" ("çekani kundër Arianizmit") dhe “Athanasi i Perëndimit”.

Emri i Sh.Hilariusit rrjedh nga fjala greke "ilarios", që do të thotë gazmor.

Sh.Hilariusi vdiq me 13 janar, dita e festës së tij që nga viti 1970.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]