Hipotensioni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Për hipotension ose shtypja ose tensioni i ulët flitet kur vlerat e tensionit të gjakut bien nën vlerën 95/65 mmHg (milimetër Zhivë). Si pasojë e tensionit shumë të ulët mund të vjen deri te furnizimi i pakët i organeve (zemrës, trurit dhe organeve tjera) me gjak dhe oksigjen.O

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]