Hiroki Sakai

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hiroki Sakai
酒井 宏樹
Hiroki Sakai.jpg
Sakai me JaponinëKupën e Botës 2018
Të dhënat personale
Data e lindjes (1990-04-12) 12 Prill 1990 (31 vjeç)
Vendi i lindjesKashiwa, Japoni
Gjatësia1.83 m[1]
PozicioniMbrojtës i djathtë
Informacionet për klubin
Klubi aktualMarseille
Numri2
Karriera në rini
2003–2008Kashiwa Reysol
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2009–2012Kashiwa Reysol51(2)
2012–2016Hannover 9692(2)
2016–Marseille68(1)
Ekipi kombëtar
2011–2012Japonia U2317(2)
2012–Japonia49(1)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 23 qershor 2018.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 16 nëntor 2018

Hiroki Sakai (lindur më 12 prill 1990) është një futbollist japonez.

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për reprezentacionin japonez ka luajtur 25 ndeshje.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombëtarja japoneze
Vite Ndeshje Gola
2012 7 0
2013 7 0
2014 5 0
2015 6 0
Gjithsej 25 0

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "2018 FIFA World Cup: List of players" [2018 FIFA Kupa e Botës: Lista e lojtarëve] (PDF). FIFA. 14 korrik 2018. fq. 15. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 19 qershor 2018. Marrë më 26 janar 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]