Hiruzen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hiruzen
蒜山
Hiruzen shikuar nga Rrafshnalta Hiruzen, me Kamihiruzen në qendër dhe Nakahiruzen në të djathtë
Pika më e lartë
Ngritja1,202 m (3,944 ft)
Emërtimi
Gjuha e emritJaponisht
Shqiptimi[çiɾɯzeɴ]
Gjeografia
VendodhjaPrefekture Okayama, Prefektura Tottori
VargmaliMalet Chūgoku
Ngjitja
Rruga e zakonshmeHiking

Hiruzen (蒜山, ひるぜん) është emri i një zone që ndodhet në veri të qytetit Maniwa në veri të prefekturës Okayama, Japoni. Hiruzen u krijua nga 3 qytete të vogla: Chuka, Yatsuka & Kawakami, të cilat së bashku u njohën si qyteti i Hiruzenit, i cili u bashkua me disa qytete të tjera për tu bërë Maniwa aktuale në vitin 2005. Karakteristika kryesore e tij është Hiruzen Sanza (蒜 山 三座 ), një mal i vendosur në kufirin e prefekturave Okayama, Tottori në ishullin kryesor të Honshū në Japoni. Hiruzen Sanza përbëhet nga tre maja të një lartësie të ngjashme, më e larta është Mali Kamihiruzen në 1,202 m. Malësitë Hiruzen, (i njohur gjithashtu si Rrafshnalta Hiruzen) ka një lartësi prej 500 në 600 metra. Hiruzen është një pjesë e rëndësishme e Parkut Kombëtar Daisen-Oki.[1]

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri Hiruzen në gjuhën japoneze është formuar nga dy karaktere kanji, 蒜, që do të thotë hudhër, dhe 山, që do të thotë "mal".

Majat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tri majat e Hiruzen njihen zakonisht si Hiruzen Sanza (蒜 山 三座), ose "tre vendet e Hiruzenit". Ata vrapojnë nga perëndimi në lindje dhe përfshijnë:

  • Kamihiruzen (上 蒜 山), 1,202 kilometra (747 mi), e përkthyer si "Hiruzen e sipërme"
  • Nakahiruzen (中 蒜 山), 1,122 kilometra (697 mi), ose "Hiruzen qendrore"
  • Shimohiruzen (下 蒜 山), 1.101 kilometra (684 mi), ose "Hiruzen e poshtme".

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mali Hiruzen është vendosur që nga epoka e gurit japonez. Mbetjet nga periudha Jōmon (14000-300 p.e.r) janë të shpërndara nëpër Pellgjet Hiruzen dhe Ōbagun. Periudha Yayoi (300 p.e.r - 250 e.r) pati një rritje të madhe të popullsisë në zonën në jug të Hiruzen. Pellgu Hiruzen është shtëpia e gjashtë grupeve të varreve kofu, secila që përmban një kofu të rrumbullakët me madhësi të mesme prej afro 10 deri në 30 metra. Grupet kofu të pellgut Hiruzen datojnë në fund të shekullit të 5-të. Deri në periudhën Kamakura (1185-1333) pellgu Hiruzen ishte bërë pika më veriore e tokës të klanit Tokuyama. Në periudhën Sengoku (1467-1573) rajoni Hiruzen u kontestua nga klanet Yamana, Akamatsu, Miura dhe të tjera. Pas vendosjes së shogunatit Tokugawa në vitin 1603, zona u vendos në mënyrë paqësore nën kontrollin e drejtpërdrejtë të shogunatit, klanit Mori, klanit Matsudaira, dhe të tjerët.

Hiking[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mount Kamihiru

Pas Daisen, Hiruzen është mali më i vizituar në rajon, në kufi me prefekturën Tottori. Hiruzen është një destinacion popullor hiking. Të tre majat janë të përshtatshme për alpinistët e fillimit. Maja e Kamihiruzen dhe Nakahiruzen mund të arrihet në afërsisht dy orë, dhe Shimohiruzen në një orë e dyzet minuta, me një shteg kurriz që çon në të tre majat duke marrë afërsisht 10-12 orë nga ngjitja në zbritje.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Hiruzen Highland" (në anglisht). Tokyo: Japan-i. 2008. Arkivuar nga origjinali më 19 nëntor 2011. Marrë më 21 qershor 2012.