Historia e Athinës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Akropoli Athinës nga Leo von Klenze.

Athina është një nga më të vjetërit të quajtur qytetet në botë, duke qenë vazhdimisht e banuar së paku 5000 vjet. E vendosur në pjesën jugore të Evropës, Athina u bë udhëheqëse e qytetit të Lashtë të Greqisë  në mijëvjeçarin e parë para Krishtit dhe arritjeve kulturore gjatë shekullin të V  vunë themelet e qytetërimit perëndimor.

Histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në konkursin e Athena dhe Poseidon. Në perëndim Pediment nga Partenoni.

Emrin Athina, e lidhur me emrin e mbrojtës hyjnesh Athena, e cila e ka origjinën nga gjuhë greke Para-greke një rast më i hershëm qytet-shtet.[1][verifikimin e nevojshme] Në mit etiological për të shpjeguar se si Athina fitoi këtë emër përmes garës legjendare mes Poseidon dhe Athena u përshkrua nga Herodotus,[2] Apollodorus,[3] Ovid, Plutarku,[4] Pausanias dhe të tjerët. Ajo madje u bë temë e skulpturë në pedimentin e Perëndimit nga Partenoni. Të dy Athena dhe Poseidon kërkuan të jenë padronët e qytetit dhe për ti dhënë emrin e tyre, kështu që ata konkurruan me njëri-tjetrin për nder, duke i ofruar qytetit një dhuratë për secilin. Athena ka krijuar ulliri, i cili simbolizon paqen dhe prosperitetin. Atheninasit, nën princ Cecrops, pranoi pemën e ullirit dhe i vuri emrin e qytetit sipas Athenës. Një pemë e shenjtë e ullirit thuhet të jetë krijuar nga një perëndeshë mbahej ende në Akropoli në kohën e Pausanias (shek 2).[5] Ajo ishte vendosur nga tempulli i Pandrosus, pranë Partenoni. Sipas Herodotus, pema kishte qenë djegur gjatë Luftrave Persiane, por një kërcell doli nga e çara e një trungu. Grekët e panë këtë si një simbol që Athena ende kishte shenjën saj atje në qytet.[2]

Vendosja gjeografike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Harta e Rrethinave të Lashta të Athinës.

Faqet e lashta në Athinë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 •  Akropoli, me Partenoni
 • Agora
 • Harku i Hadrian
 • Areopag
 • Kerameikos
 • Monumenti i Lysicrates
 • Monument i Philopappos 
 • Pnyx
 • Tempulli i Hephaestus
 • Tempulli i Zeusit Madhështor
 • Kulla e Erërave

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "ΕΛΙΑ". Elia.org.gr. Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2008. Marrë më 8 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b Herodotus, The Histories, 8.55
 3. ^ Bibliotheca, 3.14
 4. ^ Plutarch, Themistocles Them. 19
 5. ^ Pausanias, Description of Greece, Paus. 1.27.2

Për lexim të mëtejshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Botuar në shekullin e 20-të

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]