Historia gjeologjike e Tokës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Historia gjeologjike e Tokës, si dhe historia e njerëzimit , ndahet në njësi kohore. Një njësie të caktuar kohore të historisë gjeologjike i përgjigjet koha e krijimit të një serie më të vogël apo më të madhe të depozitimeve ( fundrrimeve) shkëmbore.Historia gjeologjike e Tokës ndahet në katër era:

parakembriane (koha ose era e lashhtë) 4.570.000.000-550.000.000
paleozoiku (koha ose era e jetës së lashtë) 550.000.000-245.000.000
mezozoiku ( koha ose era e jetës së m,esme ) 245.000.000-65.000.000
kenozoiku ( koha ose era e jetë së re) 65.000.000-0

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]