Hua Mulan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hua Mulan (花木兰​)
Mulan siq përshkruhet në albumin Gathering Gems of Beauty (畫麗珠萃秀)
Informacione
GjiniaFemër
ProfesioniKalorëse
KombësiaXianbei

Hua Mulan (Kinezisht: 花木兰​) është një heroinë popullore legjendare nga epoka e dinastive veriore dhe jugore (shek. 4 deri në shek. 6 e.r) të historisë kineze. Sipas legjendës, Mulan zuri vendin e babait të saj të moshuar në rekrutimin e ushtrisë duke u maskuar si burrë. Pas shërbimit ushtarak të zgjatur dhe të dalluar kundër hordhive nomade përtej kufirit verior, Mulan nderohet nga perandori por refuzon një pozitë të zyrës së lartë. Ajo del në pension në vendlindjen e saj, ku është ribashkuar me familjen e saj dhe zbulon gjininë e saj, duke i habitur shokët e saj.

Ende ka një debat nëse Mulan është një person historik apo thjesht një legjendë, pasi emri i saj nuk figuron në Exemplary Women që është një përmbledhje e biografive të grave gjatë dinastisë Wei Verior.[1]

Megjithëse Balada e Mulanit në vetvete nuk tregon shprehimisht mjedisin historik, historia zakonisht i atribuohet dinastisë Wei Verior për shkak të referencave gjeografike dhe kulturore në baladë.

Emri i saj në kinezisht do të thotë fjalë për fjalë "magnolia".

Përshtatjet moderne[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia e Hua Mulanit ka frymëzuar një numër përshtatjesh në ekran dhe skenë, duke përfshirë:

Filma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Mulan Joins the Army - film popullor kinez i bërë gjatë Luftës së Dytë Sino-Japoneze, drejtuar nga Bu Wancang dhe shkruar nga Ouyang Yuqian. Filmi gjithashtu krijoi një shkëndijë të madhe të popullaritetit, për sa i përket letërsisë.[2]
 • Lsy General Hua Mu-lan - film muzikor opera i Hong Kongut.
 • The Secret of Mulan - një film i animuar i vitit 1998 nga Hong Ying Animation, në të cilin personazhet janë kafshë dhe insekte antropomorfe, ku Mulan në këtë film, është portretizuar si vemje fluture si centaur antropomorf.
 • Mulan - film e animuar e Disney dhe baza e shumë veprave derivative. Versioni i Disney i karakterit Mulan më pas është shfaqur në media dhe promovime të tjera, kryesisht si pjesë e linjës së produkteve Princeshat e Disney.
  • Mulan II - vazhdimi i filmit të animuar të Disney, e vendosur disa muaj pas ngjarjeve të filmit 1998.
  • Mulan - film live-action dhe ribërje e filmit 1998. Personazhi i Mulanit portretizohet nga Liu Yifei.

Seritë televizive[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • A Tough Side of a Lady (1998) – një serial drama Hong Kong ku Mulani portretizohet nga Mariane Chan.
 • Hua Mu Lan (1999) – serial drama tajvanez Taiwan ku Mulani portretizohet nga Anita Yuen.
 • Jamie Chung portetizon Mulan në sezonin e dytë, tretë dhe të katërt të serialit amerikan Once Upon a Time (2012–2013).[3]
 • Mu Lan 巾幗大將軍 (2012) – prodhim kinez me aktoren Elanne Kong e cila luan si Mu Lan.
 • The Legend of Hua Mulan 花木蘭傳奇 (2013) – prodhim i CCTV e cila përmban dyzetë e nëntë epizoda.

Video lojë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kingdom Hearts II - Mulan është një anëtare opsional në Land of Dragons.
 • Civilization VI - Mulan është një heroinë e thirrur në game mode të Heroes and Legends.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Mann, Susan. Precious Records: Women in China's Long Eighteenth Century. Stanford University Press. (1997). p. 208. ISBN 978-0804727440
 2. ^ Mulan Joins the Army (1939) me përkthim anglisht
 3. ^ Hibberd, James (5 korrik 2012). "'Once Upon a Time' scoop: 'Hangover 2' actress cast as legendary warrior". Entertainment Weekly (në anglisht).