Liu Yifei

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Liu Yifei (lindi më 25 gusht 1987) është aktore, modele dhe këngëtare më e popullarizuar kineze. Thuhet se është aktorja më e bukur kineze.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Liu Yifei lindi në Wahun. Babai i saj është An Shaokang i cili është sekretari i parë në ambasadën kineze në Francë dhe profesorë në universitetin në gjuhën franceze. Nëna e saj është Liu Xaoli i cili është vallëtare. Prindërit e saj u divorcuan kur Liu ishte 10 vjeçare. Në njëjtin vit, ajo morri mbiemrin e nënës së saj.

Kur Liu ishte 11 vjeçare, ajo shkoi bashkë me nënën e saj në New York City. Kur ishte 15 vjeçare, ajo u pranua në akademinë e filmit në Pekin dhe u diplomua kur ishte 19 vjeçare.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë xhirimeve të filmit The Third Way of Love, ajo filloi një lidhje me aktorin koreanë Song Seung-heon.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Titulli në kinezisht Roli Shënimet
2004 Love of May 五月之恋 Zhao Xuan
2004 The Love Winner 喜歡你喜歡我 Jin Qiaoli
2006 Abao's Story 阿宝的故事 Xixi Cameo
2008 Mbretëria e Ndaluar 功夫之王 Golden Sparrow
2010 Love in Disguise 恋爱通告 Song Xiaoqing
2011 A Chinese Fairy Tale 倩女幽魂 Nie Xiaoqian
2011 White Vengeance 鸿门宴 Consort Yu
2012 The Four 四大名捕 Wu Qing
2012 The Assassins 铜雀台[1] Lingju / Diaochan
2013 The Four II 四大名捕2 Wu Qing
2014 The Four III 四大名捕3 Wu Qing
2014 For Love or Money 露水红颜 Xing Lu
2015 Outcast 白幽灵传奇之绝命逃亡 Zhao Lian
2015 The Third Way of Love 第三種愛情 Zou Yu
2016 Night Peacock 夜孔雀 Elsa [2]
2016 Never Gone 原来你还在这里 Su Yunjin [3]
2016 The Chinese Widow 營救飛虎隊 Ying [4]
2017 Once Upon a Time 三生三世十里桃花 Bai Qian [5]

Serialet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Titulli në kinezisht Roli Shënimet
2003 The Story of a Noble Family 金粉世家 Bai Xiuzhu
2003 Demi-Gods and Semi-Devils 天龙八部 Wang Yuyan
2005 Chinese Paladin 仙剑奇侠传 Zhao Ling'er
2005 Doukou Nianhua 豆蔻年华 Teacher Xiao Zhao
2006 The Return of the Condor Heroes 神鵰俠侶 Xiaolongnü

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stars of "The Four" and "The Assassins" Set to Shine at BJIFF
  2. ^ Clifford Coonan (8 shkurt 2015). "Berlin: France Setting the Pace On China Co-Productions". hollywoodreporter.com. Marrë më shkurt 9, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "《致青春2》开机 吴亦凡刘亦菲重返18岁(组图)". cri.cn. 22 prill 2015. Marrë më 22 prill 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Liu Yifei stars in The Chinese Widow for Zhejiang Roc Pictures". blakefriedmann.co.uk. 17 nëntor 2015. Marrë më nëntor 17, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Etan Vlessing (9 shtator 2015). "NBCUniversal International Inks Multi-Year Movie Deal With China's Alibaba". hollywoodreporter.com. Marrë më shtator 9, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)