Hudiksvall

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hudiksvall
Qytet
noform
Pamje ajrore nga qyteti
Vendndodhja
Hudiksvall is located in Suedia
Hudiksvall
Hudiksvall

Koordinatat: 61°44′V 17°07′L / 61.733°V 17.117°L / 61.733; 17.117

Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Provinca Hälsingland
Qarku Qarku Gävleborg
Komuna Komuna Hudiksvall
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 10.08 km2
Popullsia 15,015 banorë
Dendësia 1,490 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1582
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)

Hudiksvall është qytet në provincën Hälsingland, Suedi. Qyteti ndodhet në lindje të bregdetit të Suedisë, rreth 83 kilometra në jug të Sundsvall dhe 130 kilometra në veri të Gävle. Hudiksvall është qyteti i 79-të i madh në Suedi, qyteti më i madh në Hälsingland dhe i treti më i madhi në qarkun Gävleborg.