Hudiksvall

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hudiksvall
Qytet
Pamje ajrore nga qyteti
Pamje ajrore nga qyteti
Popullsia
 • Gjithsej15.015

Hudiksvall është qytet në provincën Hälsingland, Suedi. Qyteti ndodhet në lindje të bregdetit të Suedisë, rreth 83 kilometra në jug të Sundsvall dhe 130 kilometra në veri të Gävle. Hudiksvall është qyteti i 79-të i madh në Suedi, qyteti më i madh në Hälsingland dhe i treti më i madhi në qarkun Gävleborg.