Hyjnesha në fron

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hyjnesha në fron
Hyjnesha në fron

Hyjnesha në fron është një statujë e vogël, figurinë terrakote e gjetur në vendin e mullirit e njohur si Tjerrtorja pranë Prishtinës, Kosovë, në vitin 1956. Figura e gjelbër e terrakotës është një mostër e ruajtur mirë e kulturës së vogël neolitike (18.5 cm e lartë), dhe 5700-4500 para Krishtit në kulturën e Turdës në Kosovë e njohur edhe si kultura e Vinçës ose kultura Turda-Vinça)[1]

Figurina në fjalë përfaqëson një hyjni femër, duke reflektuar kultin e idhullit të madh të nënës e që ruhet në Muzeun e Prishtinës. Muzeu i Kosovës ka përshtatur imazhin e "Perëndeshës në Fron" si logon e institucionit të veçantë. Për më tepër, pasi ajo është një nga artefaktet më të çmuara arkeologjike të Kosovës, është adoptuar edhe si simbol i Prishtinës. [2]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Berisha, Milot (2012) Archaeological Guide of Kosovo.- Ministry of Culture, Youth and Sport, Archaeological Institute of Kosovo,Pristhina, p.42 Last accessed 27 May 2016
  2. ^ Goldsworthy, Adrian Keith; Haynes, Ian; Adams, Colin E. P. (1997). The Roman army as a community. Journal of Roman Archaeology. fq. 100. ISBN 1887829342. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Retrieved 2 March 2014.