IMI Galil

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Galil SAR.

IMI Galil është një familje pushkësh automatike të prodhuara izraelite me dhomëza për fishekët 5.56×45mm dhe 7.62×51mm NATO. Fillimisht i projektuar nga Yisrael Galili dhe Yakov Lior në fund të viteve 1960, Galil u prodhua fillimisht nga Industria Ushtarake e Izraelit në pronësi shtetërore dhe tani eksportohet nga Industria e Armëve Izraelite e privatizuar.

Pushka e parë Galil u prodhua duke përdorur marrës RK 62. Për më tepër, modeli Galil bazohet kryesisht në pushkën finlandeze RK 62 (vetë një derivat i AK-47). Familja e armëve Galil përdoret nga forcat ushtarake dhe policore në 25 vende.

Ushtria izraelite vendosi fillimisht 5.56×45 mm NATO Galil në tre konfigurime bazë; mitralozi i pushkës automatike (ARM), pushka automatike (AR) dhe pushka e shkurtër automatike (SAR). Një version modern i Galil aktualisht në prodhim në kalibra të shumëfishtë njihet si Galil ACE.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]