Ibrahim Ibrahimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ibrahim Ibrahimi
Emri i lindjesIbrahim Ibrahimi
U lind1972
PrejardhjaProvinca Nangarhar, Afganistani
ZhanretMuzikë popullore
Puna
  • Këngëtar
  • Kantautor
VeglatVokal, Tabla
Vitet aktive2006 –

Ibrahim Ibrahimi (Pashto: ابراهيم ابراهيمي‎), 1972, është një muzikant afgan, i cili u largua nga vendi i tij në Francë20 gusht 2021 për të shmangur masakrat e talebanëve.[1]; [2]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur më 1972, në provincën Nangarhar, ai rrjedh nga një familje muzikantësh. Madje edhe dy nga djemtë e tij janë muzikantë. Ai u diplomua nga Shkolla e Muzikës Mia Sagib Qader dhe studjoi përkrah Sabz Ali Khan.

Ai luan kryesisht tablën dhe performon në grupet tradicionale dhe klasike, pop, jaz dhe rock. Para se të arratisej, ai mësoi të kompozojë në Institutin Kombëtar të Muzikës në Afganistan, gjithashtu punoi në radio televizionin Afgan (RTA).

Më 20 Gusht, 2021, Ibrahim Ibrahimi u largua nga vendi i tij duke kërkuar strehim në Francë, pa asnjë nga veglat e tij muzikore, me 16 anëtarë të familjes.[3]

Ai ka performuar në Iran, Indi, Azerbajxhan dhe Turqi. Pasi u largua nga Afganistani, ai performoi në Belgjikë (Shkolla e Artit Uccle)[4] dhe Francë (Teatri Maria e Shenjtë e BasGrenoble).

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Si je n’étais pas parti, ils m'auraient tué", le témoignage du musicien afghan Ibrahim Ibrahimi
  2. ^ "Pour les Talibans, la place de la musique et des musiciens, c’était la tombe" Daud Khan Sadozai
  3. ^ ""Pour les Talibans, la place de la musique et des musiciens, c'était la tombe" Daud Khan Sadozai". francemusique.fr. Marrë më 2021-10-30. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Soirée de Rentrée 2021-2022 (Shoe's poster)". ecoleartuccle.be. Marrë më 2021-10-30. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

External links[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]