Jump to content

İbrahim Tatlıses

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Ibrahim Tatlises)
İbrahim Tatlıses
LabeliPalandöken Plak (1970-1974)
Studyo Yalçın (1975-1977)
Ömer Plak (1978)
Türküola Plak (1979-1982)
Star Plak (1983-1984)
Bayar Müzik (1985-1986)
Emre Plak (1987-1989)
Kaya Müzik (1990-1991)
Raks Müzik (1992-1998)
Universal Müzik (1999-2001)
Erolköse Müzik (2003-2004)
İdobay Müzik (2005-2010)
Poll Production (2011)

İbrahim Tatlıses (1 janar 1952, Şanlıurfa), i njohur nga adhuruesit e tij si İbo, këngëtar dhe aktorë i njohur arabo-kurd nga Turqia.

İbrahim Tatlısesi është i popullarizuar si këngëtar dhe aktorë i njohur i kulturës popullore të Turqis në vetë Turqin dhe më gjërë e më shumë tek popullata e Lindjes së Mesme. Lindi në qytetin e quajtur Şanlıurfa, që ndodhet në Anadollin juglindore ne Turqi. Tatlıses ka regjistruar 38 albume muzikore, ndër të cilët veçohen albumet "Këmbët" dhe "Hi Get". Gjithashtu është pjesëmarrës aktiv i TV-estradave të ndryshme në Turqi dhe njëherit posedon dhe udhëheqë me një kanal teliviziv të quajtur "İbo Programı" . Gjatë veprimtaris së tij artistike me këngët dhe filmat e rexhistruar ka arritur të "konzervojë" një pjesë të mirë të kulturës popullore ruale të Turqis. Përveç kësaj, ai është një biznesmen i përfshirë në biznese restorant dhe turizmit, si dhe në projektet e ndërtimit në Kurdistanin e Irakut.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

İbrahim Tatlıses në Partinë e të rinjëve në (GP)

İbrahim Tatlıses u lind më 1 janar 1952, nga i ai arab dhe nëna me përkatësi etnike kurde. I ati i vdiq që kur ishte në moshë fëmije dhe përgjegjësia e edukimit të tij mbetë në duar të së ëmës dhe kusherinjëve nga familja Tatlıses.

Me këndim filloj të merret që në moshë të rinisë, që në vitet 70-ta, duke u paraqitur edhe në dasma e bankete farefisnore. Në vitin 1977, së bashku me familjen shpërngulen në Stamboll. Aty fillon të punojë si shitës, dhe përkrahë kësaj bënë regjistrimin e albumit me këngë të tij. Pas vitit 1980, me namin e arritur dhe në bashkëpunim me shoqërin e krijuar dhe formuar në një orkestër të muzikës popullore krijojnë disa këngë popullore të stilizuara dhe frymëzuara me motive nga pjesët ruale të vendit.

Me 8 korrik në vitin 2007, fillon të angazhohet edhe në parti politike. Kështu ai paraqitet si kandidat në një parti të quajtur "Partia e të Rinjëve" (GP). Si duket kandidatura e tij mbeti e kotë e më tepër me qëllime motivimi demokratik. Në vitin 1979 e kishte realizuar disa filma të regjistruara si: Fadile, Kara Yazma, dhe Kara Çadırın Kızı, ka arritur t'i konzervojë një karrierë më të lartë të këtyre filmave. Më 30 qershor 1976, ku ai përfundoi jashtë të shkollës fillore ka marrë një diplomë në Shkollën Fillore Kartalbey.

Tatlises Muzik është themeluar në vitin 1987. Fame në vitet '90, Greqia dhe Lindja e Mesme është zgjeruar për të. Idobay Muzik themeluar në vitin 1990. Ibrahim Tatlises gjithashtu drejtor, aktor, skenarist, kompozitor, kolumnist, kompozitor, programues dhe këngëtarja është identiteti i njohur. Ibrahim Tatlises kompanitë në pronësi; ushqim, film, ndërtimi, turizmi, aviacionit dhe transmetimi grup operon në fushat. Me datën 10 mars 2008 e kishte përfunduar albumin e tij Neden nga produksioni Idobay Muzik. Në maj të vitit 2009 teksti dhe kënga e tij ishte liruar albumi i tij me titullin "Yağmurlar Gelen Kadın" albumi i tij ishte zgjatur 13 këngë. Në vitin 2010 albumi i tij i fundit ishte liruar nga kënga "Hani Gelecektin" albumi i tij i kishte 12 këngë të rezervuara në albumin e tij.

Atentatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullariteti i tij jo vetëm që solli me veti simpatuzues por edhe individ apo grupe urrejtëse të veprimtaris artistike të tij. Kështu më 1990 vije deri tek një përprekje për vrasjen e tij. Gjatë kësaj përpjekje goditet në këmbë me armë zjarri. Një përpjekje e till ndodhë edhe më 1998, por kësaj i shpëton pa pasoja. Në mars të vitit 2011, sulmohet fizikisht dhe plagoset rëndë në kokë.

Të hënën 14 mars 2011, në 00:30 sipas kohës lokale, İbrahim Tatlıses dhe u vranë nga sulmues të panjohur në tronditën tufë lulesh të zëdhënëses së tij pas largimit nga zyrat e turke e Bardhë kanalin privat televiziv Pas javore shfaqje e tij televizive. Tatlıses gjatë hyrjes në automjetin e tyre u godit me një plumb që ka hyrë kafkën e tij dhe doli nga ana e prapme e para. Zëdhënësja e tij u godit edhe, në qafë, por tani është në gjendje të qëndrueshme. Kryer Kallashnikovi dhe autorët e krimit u arratis në një makinë të zezë. Ai është marrë për trajtim urgjent për rastin e disa në Stamboll. Ai iu nënshtrua një operacioni katër-orëshe për të hequr plumbin dhe është tani në gjendje kritike.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi Roli Viti
Sabuha / Toprağın Oğlu Ibrahim 1978
Ayağında Kundura / Ceylan İbrahim 1978
Kara Yazma İbo 1979
Kara Çadırın Kızı İbrahim 1979
Fadile İbrahim 1979
Ayrılık Kolay Değil İbrahim 1980
Çile İbo 1980
Seni Yakacaklar İbo 1981
Yaşamak Bu Değil İbrahim 1981
Tövbe Mehmet 1981
Yalan Yusuf 1982
Alişan Alişan 1982
Nasıl İsyan Etmem Hasan 1982
Yorgun Yaşar 1983
Günah Yaşar 1983
Sevalandım Urfalı Kemal 1984
Ayşem Ibrahim 1984
Mavi Mavi Kerim 1985
Sevmek Hasan 1985
Yalnızım Ferhat 1985
Gülümse Biraz Urfalı İskender 1986
Yıkılmışım Ben Yusuf 1986
Sarhoş İbrahim 1986
Allah Allah İbrahim 1987
Gulum Benim Kerim 1987
Bir Kulum İşte Ferhat 1988
Hulya İbrahim Tatlıses 1988
Aşıksın İbrahim 1988
Kara Zindan Cemal 1988
Fosforlu Cevriyem Şahin 1989
Aşık Oldum Yılmaz 1992
Tetikçi Kemal Kemal 1993
Fırat Yusuf 1997
Hayat Bilgisi Konaku 2003
Bulamadım Ali 2006
Hicran Yarası Mysafirë 2009

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumi Viti
Kara Kız 1970
Beterin Beteri Var 1972
Yakma Beni Gel Guzelim 1973
Sevimden Sevilmedim 1974
Ayağında Kundura 1975
Bir Yol Goster 1975
Ben İnsan Değil miyim 1975
Bir Görüşte Aşık Oldum 1976
Canım Sevgilim 1977
Huzurum Kalmadı 1977
Doldur Kardeş İçelim 1978
Sabuha 1979
Ceylan 1980
Gelme İstemem 1981
Gülmemiz Gerek 1981
Mutlu Ol Yeter 1982
Yalan 1983
Benim Hayatım 1984
Allah Allah 1987
Fosforlu Cevriyem (Live) 1988
Gülüm Benim 1986
Mavi Mavi 1985
Kara Zindan 1988
İnsanlar 1989
Söylim Mi? 1990
Vur Gitsin Ben 1991
Kralın Anılarım 1991
Ah Keşkem 1992
Mega Aşk 1993
Haydi Söyle 1994
İbrahim Tatlıses Klasikleri 1995
Ben de Isterem 1996
Türkü Dinle Türkü Söyle 1996
At Gitsin 1998
Selam Olsun 1999
Yetmez Mi? 2001
Tek Tek 2003
Aramam 2004
Sizler İçin 2005
İmparator Silerde Geçer 2006
Bulamadım 2007
Neden 2008
Nesilden Nesile 2008
Yağmurlar Gelen Kadın 2009
Hani Gelecektin 2010
Beni Vurdular Anne 2011
Tatlıses Klasiği 2014