Identifikuesi dixhital i autorit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Identifikuesi dixhital i autorit (Digital Author Identifier - DAI) në sistemin holandez të kërkimit, sistemi cakton një numër unik për të gjithë autorët akademikë si një formë e kontrollit të autoritetit . DAI lidh bazën e të dhënave PICA në bibliotekat institucionale me sistemin kombëtar të informacionit për kërkimin shkencor METIS .

Identifikuesi dixhital i autorit është një numër kombëtar unik për çdo autor aktiv në një universitet holandez, universitet të shkencave të aplikuara ose institut kërkimor. DAI është përgatitur nga standardi ISO "ISNI" ( International Standard Name Identifier ). DAI bashkon disa botime nga një autor dhe bën dallimin midis autorëve me të njëjtin emër.

Identifikues të tjerë të autorit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

DAI është pjesë e infrastrukturës kombëtare të njohurive. Në komunitetin shkencor, janë në përdorim edhe identifikues të tjerë, si ORCID, ResearcherID, [1] dhe Scopus Id. [2]

SURFfoundation [3] ka krijuar, në bashkëpunim me OCLC PICA, [4] një lidhje me PICA National Thesaurus Authornames (NTA) që furnizohet dhe mirëmbahet nga bibliotekat universitare. Për këtë është e rëndësishme lidhja midis sistemit të informacionit kërkimor Metis dhe depove.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ ResearcherID
  2. ^ ScopusID
  3. ^ "SURFfoundation". Arkivuar nga origjinali më 2009-06-18. Marrë më 2009-07-01. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ OCLC PICA