Idris Kanu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Idris Kanu
Të dhënat personale
Emri i plotëIdris Kanu
Vendi i lindjesAngli
PozicioniSulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualAldershot Town
Numri19
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2010–2016West Ham
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Idris Kanu (lindur më 5 dhjetor 1999) është një futbollist anglez i cili luan si sulmues për anën e National League Aldershot Town. Ai është trajnuar në akademinë e anën Premier League West Ham, por u bashkuan Aldershot në vitin 2016, në vijim të cilat ai u bë lojtari më i ri ndonjëherë i klubit dhe më i ri ndonjëherë golashënues në futboll kampionat.

Karriera si Futbollist[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kanu kaloi vitet e tij formues në akademinë e anën e Premier Ligës, West Ham United të cilin ai e kishte bashkuar, kur ai ishte 11 vjeç. [1] Ai përparuar përmes radhët shpejt në Londër dhe është duke luajtur për U21 West Ham-së, kur ai ishte 15-vjeç. [2] Në shtator 2016, Kanu ishte ofruar një gjykim me Manchester United dhe shënoi dy herë në një ndeshje U18 kundër Middlesbrough. [1] Një veprim i përhershëm nuk arriti të materializohet, megjithatë, dhe në tetor ai u bashkua me anën e National League, Aldershot Town. Më 7 tetor 2016, Aldershot Town konfirmuar nënshkrimin e Kanu në një kontratë amatore. [3] Ai ishte stërvitur me klubin për disa javë pas gjyqit të tij në Mançester. Pas nënshkrimit, Kanu u ribashkua me James coWe, asistent menaxher i klubit i cili kishte qenë më parë drejtor asistent Akademia West Ham. [1] një ditë më pas ai bëri debutimin e tij për klubin, duke hyrë si zëvendësues në fund të Bernard Mensah në fitoren 2-0 kundër Solihull Moors. [1] Duke vepruar kështu, Kanu u bë lojtari më i ri ndonjëherë për të shfaqë për të shtëna në një ndeshje të ligës në moshën 16 vjeç e 308 ditë. [4] Ai shënoi golin e tij të parë si profesionist në ndeshjen e tij të ardhshëm, duke shënuar në një humbje 2-1 në FA Cup në Eastbourne Borough. [5] Qëllimi i parë Kanu e ligë erdhi më 12 nëntor, kur ai shënoi golin e parë në barazimin 3-3 me Lincoln City. [5] Pas golit, Kanu theu një tjetër rekord duke u bërë golashënuesi i klubit më i ri ndonjëherë në konkurrencë ligë, të moshës 16 vjeç e 343 ditë. [4] Më 5 dhjetor, Kanu nënshkruar profesionist e tij të parë me klubin në ditën e ditëlindjes së tij të 17-të, penning një marrëveshje dy-dhe-a-vjet e gjysmë deri në 2019.

Appearances, goals and assists by club, season and competition
Club Season League FA Cup1 League Cup Continental Other2 Total Ref.
League Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals
Aldershot Town 2016–17 National League 13 2 1 1 0 0 0 0 1 0 15 3 [1]
Career Total 13 2 1 1 0 0 0 0 1 0 15 3 [1]

1 Includes FA Cup matches. 2 Includes FA Trophy matches.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Idris Kanu Career Statistics". Soccerway (në anglisht). Marrë më 13 dhjetor 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]