Ilixha e Rahovicës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ilixha e Rahovicës është një burim termal i njohur që ndodhet në fshatin Rahovicë afër Preshevës.

Burimi i ujit termal shpërthen në një çarje në luginën lumit të Rahovicës në fshatin me të njëjtin emër. Në avionët më të dobët me dalje gazi, uji del jashtë nga depozitat kristalore të argjilës dhe mblidhet në një pellg më të madh ovale. Ilidža i përket termaleve të vakëta, shumë të dobëta indiferente. Termaliteti i tij vihet re në dimër vetëm nga fakti se uji nuk ngrin kurrë. Pihet si uji i zakonshëm dhe është i famshëm për lehtësinë e tij në përgatitjen e çajit, përzierjen e bukës dhe kokrrave, dhe veçanërisht për gatimin e fasuleve.

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo banjë është dëshmi se dikur turqit i quanin burimet "Ilixha" që nuk përdoreshin për qëllime larje dhe shëruese, por kishin vetëm disa veti termike që i dallonin nga ujërat e zakonshëm. [1]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Др Михајло Костић, Прешевска котлина, Врањански гласник V, страна 133, Врање 1969.