Rahovica (Preshevë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rahovicë
Ораовица
Fshat
Vendndodhja
Rahovicë is located in Serbia
Rahovicë
Rahovicë

Koordinatat: 42°19′27″V 21°39′44″L / 42.32417°V 21.66222°L / 42.32417; 21.66222

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Krahina Lugina e Preshevës
Qarku Pçinjë
Komuna Preshevë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Popullsia 3374 banorë (2002)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Prefiksi +381 0(17)
Targa VR
Koordinatat 42° 19′ 27″ Veri

21° 39′ 44″ Lindje


Rahovicë (serbisht: Ораовица/Oraovica) është fshat në komunën e Preshevës, Serbi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rahovica gjendet më pak se 1 km larg qytetit të Preshevës. Në perëndim të fshatit gjendet dhe Penda e Rahovicës, e cila nga banorët e kësaj ane në stinen e verës përdoret si vend relaksues për not, peshkim, grillim etj. Penda ka të rregulluar sistemin e ujitjes,që shërben për ujitjen e tokave të fshatit .

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e këtij vendbaimi është krejtësisht shqiptare.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historiku i popullsisë Rahovica (Preshevë)
Viti1953196119711981199120032012
Popullsia2388269832843776411351429000

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga Demir Krasniqi: Mbi Gollak shkrepë rrezja e diellit – Plot Lulëkuqe n’ muaj të prillit ! Janë Lulëkuqet e Lirisë – Dritë e jetë e gjithë Malësisë ! Kalojmë lugje e bregore , Me mall n’ zemër , lule kurore ... Në shënim të përvjetorëve – N’ përkujtim ju shkojnë dëshmorëve ! Bijë e bija prej Kamenicës – Drejt Strezocit e Rahovicës ... Drejt Leshtarit e Gregjenikut – T’ kujtojnë krimet e armikut ! Kujtojnë dhunën mbi shqiptarët – Që ushtruan serbo – barbarët ! Shpërnguljet prej trojeve t’ veta , Shtëpitë e djegura mbetën t’ shkreta !... Qëndresëtarët e triumfit – Arsim e Shemsi Isufit , Ramadan Kastrati e Basri Canolli , Gjaku i tyre lirinë na e solli ! Ahmet Mehmetin nga Gregjeniku – N’ prag t’ shtëpisë na e vrau armiku ! Por nuk vdes plaku i Malësisë , Se iu bë kurban lirisë ! Vijnë rapsodët me sharki n’ dorë – T’ këndojnë këngët për dëshmorë ! Gjaku i tyre u derdh si gurrë – Ranë n’ altar për t’ mos vdekur kurrë ! Gjilan, më 18.04.2013.[1]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 21 prill 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]