Staneci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Stanec
Станевце
Fshat
Vendndodhja
Stanec is located in Serbia
Stanec
Stanec

Koordinatat: 42°18′55″V 21°34′19″L / 42.31528°V 21.57194°L / 42.31528; 21.57194

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Krahina Mali i Zi i Shkupit (Karadak)
Qarku Pçinjë
Komuna Preshevë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 841 m (m.n.d.)
Popullsia 68 banorë (2002)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Prefiksi +381 0(17)
Targa VR
Koordinatat 42° 18′ 55″ Veri

21° 34′ 19″ Lindje

Stanec (serbisht: Станевце/Stanevce) është fshat në Malet e Karadakutkomunës së Preshevës, Serbi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Staneci është fshat kodrinoro-malor i cili shtrihet thell në Malet e Karadakut, larg rrugëve që lidhin qendrat komunale mjaft i izoluar.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë së vitit 2002 Staneci ka pasur vetëm 76 banor me qëndrim të përhershëm në Stanec. Deri në vitin1960 ka pasur rritje të numrit të popullsisë e pastaj vetëm rënje. Shkaqet kan qenë të ndryshme por më së shumti kushtet e vështira ekonomike. Sot në Stanec jetojnë vetëm 31 banorë të moshës madhore mosha mesatare e popullsisë është mjaft e re arrinë 22.7 vite. Në fshat janë gjithësejt 11 ekonomi shtëpiake. Staneci gjithmonë ka qenë i populluar vetëm nga shqiptarët.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historiku i popullsisë Staneci
Viti1948195319611971198119912003
Popullsia3413503722579013176

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]