Caravajka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Caravajkë
Церевајка
Fshat
Vendndodhja
Caravajkë is located in Serbia
Caravajkë
Caravajkë

Koordinatat: 42°20′11″V 21°34′21″L / 42.33639°V 21.57250°L / 42.33639; 21.57250

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Krahina Mali i Zi i Shkupit (Karadak)
Qarku Pçinjë
Komuna Preshevë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 772 m (m.n.d.)
Popullsia 70 banorë (2002)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 42° 20′ 11″ Veri

21° 34′ 21″ Lindje

Caravajkë (serbisht: Церевајка/Cerevajka) është fshat në komunën e Preshevës, Serbi që shtrihet thellë në Malet e Karadakut.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Caravajka është fshat kodrinoromalor në të cilin popullsia kryesisht merret me blegtori, bujqësi dhe më pak me punimin e tokës.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kushtet e vështira për jetë kan ndikuar që nga ky fshat vazhdimisht të ketë shpërngulje të popullsisë. Në fsahat janë vetëm 17 ekonomi familjare me gjithsejt 78 banorë. Vetëm për dhjetë vitet e fundit popullsia është përgjysmuar si pasojë e luftës në Kosovë dhe në Luginën e Preshevës. E kaluar e banorëve të Caravajkës është shum e hidhur. Në Luftën e Dytë Botrore komunistët serbosllavë kanë shkaktuar shfarrosje të banorëve të kitij fshati më shum se çdo kund tjetër.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historiku i popullsisë Caravajka
Viti1948195319611971198119912003
Popullsia2402322412287714578

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]