Laniku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lanik
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej29

Lanik (serbisht: Љаник/Ljanik) është fshat në komunën e Preshevës, Serbi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Lanik gjendet në afërsi të fshatit Svinisht dhe në kufi me Maqedoninë afër fshatit Pelincë.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e këtij vendbaimi është sërbe. Sipas regjistrimit të popullsisë në vitin 2002 Laniku ka numëruar 29 banorë.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historiku i popullsisë Laniku
Viti1948195319611971198119912002
Popullsia146145155112655129

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]