Laniku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lanik
Љаник
Fshat
Vendndodhja
Lanik is located in Serbia
Lanik
Lanik

Koordinatat: 42°18′48″V 21°49′5″L / 42.31333°V 21.81806°L / 42.31333; 21.81806

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Qarku Pçinjë
Komuna Preshevë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Popullsia 29 banorë (2002)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Prefiksi +381 0(17)
Targa VR
Koordinatat 42° 18′ 48″ Veri

21° 49′ 5″ Lindje

Lanik (serbisht: Љаник/Ljanik) është fshat në komunën e Preshevës, Serbi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Lanik gjendet në afërsi të fshatit Svinisht dhe në kufi me Maqedoninë afër fshatit Pelincë.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e këtij vendbaimi është sërbe. Sipas regjistrimit të popullsisë në vitin 2002 Laniku ka numëruar 29 banorë.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historiku i popullsisë Laniku
Viti1948195319611971198119912002
Popullsia146145155112655129

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]