Savojeci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Savojec
Славујевац
Fshat
Vendndodhja
Savojec is located in Serbia
Savojec
Savojec

Koordinatat: 42°16′18″V 21°45′54″L / 42.27167°V 21.76500°L / 42.27167; 21.76500

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Qarku Pçinjë
Komuna Preshevë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 584 m (m.n.d.)
Popullsia 482 banorë (2002)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Prefiksi +381 0(17)
Targa VR
Koordinatat 42° 16′ 18″ Veri

21° 45′ 54″ Lindje

Savojec (serbisht: Славујевац/Slavujevac) është fshat në komunën e Preshevës, Serbi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Savojec gjendet në afërsi të fshatit Strezoc gjendet në vijën kufitare mes Serbisë dhe Maqedonisë.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë të vitit 2002 Savojeci ka numëruar 482 banorë.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historiku i popullsisë Savojeci
Viti1948195319611971198119912002
Popullsia562603735679553515482

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]