Depca

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Flag of Serbia.svg Fshatra në Serbi
[[Skeda:|300px]]
Emri: Depca
Komuna: Komuna e Preshevës
Popullsi: 507 banorë
Kodi postal: -
Kodi telefonik: -
Lartësia mbidetare: 799
Latitude: 42° 21' 35N
Longitude: 21° 33' 15E
Web-faqe: s'ka
Përdorimi i stampës

Depca, (serb:: Депце), është fshat që shtrihet thellë në Malet e Karadakut, administrativisht i takon komunës së Preshevës.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Depca numrohet një ndër vendbanimet më të vjetra në Malet e Karadakut.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Është fshat kodrinnoro-malorë i tipit të shpërndarë, me shumë lagje.

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Banorët e Depcës kryesisht merren me blegtori e më pak me punimin e tokës. Dominojnë sipërfaqet me kullosa dhe pyje. Edhe hapja e rrugës që lidhë Gjilanin me Preshevën nuk mundësoj zvoglimin e emigrimit të popullsisë.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Lëvizja e pup. gjat shek XIX
viti Nr. i pop. Grafiku
1953 693 Lëvizja e popullsis së Depcës.png
1961 758
1971 735
1981 587
1991 544
2002 507

Sipas regjistrimit të popullsisë së vitit 2002 Depcja ka pasë 507 banorë. Mosha mesatare e popullsisë ishte 27.0 vjet dhe në fhshat ekzistojnë 79 ekonomi familjare, dhe nuri mesatar i antarëve në ekonomitë familjare ishte 5.58.

Emigrimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Depca nuk arriti ta rritë numrin e popullsisë sepse që nga periudha në mës të dy luftrave botrore e deri më sot nuk është ndal emigrimi i popullsisë, së pari në drejtim të Turqisë e pastaj në drejtim të qedrave të dryshme të Kosovës , Luginës së Preshevës , Kumanovës, dhe Shkupit.

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Transporti[redakto | redakto tekstin burimor]

\

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]