Depca

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Depcë
Депце
Fshat
Vendndodhja
Depcë is located in Serbia
Depcë
Depcë

Koordinatat: 42°21′24″V 21°33′20″L / 42.35667°V 21.55556°L / 42.35667; 21.55556

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Krahina Mali i Zi i Shkupit (Karadak)
Qarku Pçinjë
Komuna Preshevë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 799 m (m.n.d.)
Popullsia 441 banorë (2002)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Prefiksi +381 0(17)
Targa VR
Koordinatat 42° 21′ 24″ Veri

21° 33′ 20″ Lindje

Depcë (serbisht: Депце/Depce) është fshat në komunën e Preshevës, Serbi që shtrihet thellë në Malet e Karadakut.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Është fshat kodrinnoro-malorë i tipit të shpërndarë, me shumë lagje si: Rexhment, Mehajt, Lafetajt, Ukemehmetajt, Dervishajt, Gjinajt, Isukajt, Gumurte,..

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë së vitit 2002 Depcja ka pasë 507 banorë. Mosha mesatare e popullsisë ishte 27.0 vjet dhe në fhshat ekzistojnë 79 ekonomi familjare, dhe nuri mesatar i antarëve në ekonomitë familjare ishte 5.58.

Historiku i popullsisë Depca
Viti1195319611971198119912002
Popullsiaburimi693758735587544507

Emigrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Depca nuk arriti ta rritë numrin e popullsisë sepse që nga periudha në mës të dy luftrave botrore e deri më sot nuk është ndal emigrimi i popullsisë, së pari në drejtim të Turqisë e pastaj në drejtim të qedrave të dryshme të Kosovës , Luginës së Preshevës , Kumanovës, dhe Shkupit.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Banorët e Depcës kryesisht merren me blegtori e më pak me punimin e tokës. Dominojnë sipërfaqet me kullosa dhe pyje. Edhe hapja e rrugës që lidhë Gjilanin me Preshevën nuk mundësoj zvoglimin e emigrimit të popullsisë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Depca numrohet një ndër vendbanimet më të vjetra në Malet e Karadakut.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]