Gosponica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gosponicë
Госпођинце
Fshat
Vendndodhja
Gosponicë is located in Serbia
Gosponicë
Gosponicë

Koordinatat: 42°21′46″V 21°37′32″L / 42.36278°V 21.62556°L / 42.36278; 21.62556

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Qarku Pçinjë
Komuna Preshevë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Popullsia 41 banorë (2002)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Prefiksi +381 0(17)
Targa VR
Koordinatat 42° 21′ 46″ Veri

21° 37′ 32″ Lindje

Gosponicë (serbisht: Госпођинце/Gospođince) është fshat në komunën e Preshevës, Serbi.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e këtij vendbanimi është krejtësisht shqiptare.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historiku i popullsisë Gosponica
Viti1948195319611971198119912003
Popullsia164132113109545142

Histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Isauk, Gosponicë, Sllubicë e sidomos në Gjilan që qe bërë kasaphane e gjallë për popullatën shqiptare të pafajshme që vetëm donte të jetonte e lirë në truallin e vet ... nëntor 1944, pëkunder vetëmbrojtes nga rezistencën e shqiptarëve, kështu duke e humbur betejen në luftën frontale me forcat vullnetare të Raincës dhe, me këtë rast i kthehet terrorit Brigada e XVII maqedono-bullgare dhe bënë kërdi në popullatën civile shqiptare, sidomos në Sopot, Iseuk, Gosponica e tjerë...Në fshatin Gosponicë janë të vrarë 44 civil, duke përfshirë edhe gra fëmi dhe pleq.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Demir KRASNIQI-“KËNGË KRISMASH LIRIE-2”, Gjilan, 2003.faqe 186-189.-MASAKRA NË GOSPONICË TË PRESHEVËS

* Ibrahim Fejzullahu

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]