Jump to content

Cakanoci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Cakanoc
fshat
Ne hyrje të Cakanocit
Ne hyrje të Cakanocit
Popullsia
 • Gjithsej221

Cakanoc (serbisht: Цакановац/Cakanovac) është fshat në komunën e Preshevës, Serbi.

Cakanoci eshte fshat ne luginen e Presheves dhe shtrihet afer 6 kilometra në juglindje prej Qytetit te Presheves. Kufizohet me fshatin Trnavska reka në perendim. afer 5 kilometra me fshatin Miratoc në jugperendim. Dhe afer 2 kilometra me fshatin Çukarkë në lindje pastaj afër 3 kilometra me Stacionin Hekurudhor të Presheves ne veri dhe Tasjanin pjese e qytetit të Preshevës ne lindje.

Popullsia e këtij vendbanimi është e përzier me shumicë 84 % serb e 15 % shqiptarë.

Historiku i popullsisë Cakanoci
Viti1948195319611971198119912003
Popullsia278271313233188183271

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]