Cakanoci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Cakanoc
Цакановац
fshat
noform
Ne hyrje të Cakanocit
Vendndodhja
Cakanoc is located in Serbia
Cakanoc
Cakanoc

Koordinatat: 42°16′30″V 21°40′50″L / 42.27500°V 21.68056°L / 42.27500; 21.68056

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Krahina Lugina e Preshevës
Qarku Pçinjë
Komuna Preshevë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Popullsia 221 banorë (2002)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Prefiksi +381 0(17)
Targa VR
Koordinatat 42° 16′ 30″ Veri

21° 40′ 50″ Lindje


Cakanoc (serbisht: Цакановац/Cakanovac) është fshat në komunën e Preshevës, Serbi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cakanoci eshte fshat ne luginen e Presheves dhe shtrihet afer 6 kilometra në juglindje prej Qytetit te Presheves. Kufizohet me fshatin Trnavska reka në perendim. afer 5 kilometra me fshatin Miratoc në jugperendim. Dhe afer 2 kilometra me fshatin Çukarkë në lindje pastaj afër 3 kilometra me Stacionin Hekurudhor të Presheves ne veri dhe Tasjanin pjese e qytetit të Preshevës ne lindje.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e këtij vendbanimi është e përzier me shumicë 84 % serb e 15 % shqiptarë.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historiku i popullsisë Cakanoci
Viti1948195319611971198119912003
Popullsia278271313233188183271

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]