Buhiçi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Buhiç
Бујић
Fshat
Vendndodhja
Buhiç is located in Serbia
Buhiç
Buhiç

Koordinatat: 42°20′08″V 21°36′08″L / 42.33556°V 21.60222°L / 42.33556; 21.60222

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Krahina Mali i Zi i Shkupit (Karadak)
Qarku Pçinjë
Komuna Preshevë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 843 m (m.n.d.)
Popullsia 120 banorë (2002)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Prefiksi 017
Targa VR
Koordinatat 42° 20′ 08″ Veri

21° 36′ 08″ Lindje

Buhiç (serbisht: Бујић/Bujić) është fshat në komunën e Preshevës, Serbi që shtrihet në Malet e Karadakut, përskaj rrugës së asfaltuar që lidh Preshevën me Gjilanin.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përshkak të emigrimeve të vazhdueshme qysh nga themelimi i këtij vendbanimi e që vazhdojnë edhe në ditët e sotme popullsia nuk ka ariritë të rritet. Sipas regjistrimit të popullsisë së vitit 2002 Buhiqi ka pasë 120 banorë pothuaj aq sa në vitin 1948 (157).

Historiku i popullsisë Buhiçi
Viti1948195319611971198119912002
Popullsia157169118131120164120

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edhe pse që një kohë të gjatë është ndërtuar rruga rajonale prap se prap banorët e Buhiçit jetojnë në kushte të vështira. Fshati ka pak tokë punë, është fshat kodrinoro-malorë.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]