Lerani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Leran
Рељан
Fshat
Vendndodhja
Leran is located in Serbia
Leran
Leran

Koordinatat: 42°18′37″V 21°44′5″L / 42.31028°V 21.73472°L / 42.31028; 21.73472

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Krahina Lugina e Preshevës
Qarku Pçinjë
Komuna Preshevë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Popullsia 694 banorë (2002)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Prefiksi +381 0(17)
Targa VR
Koordinatat 42° 18′ 37″ Veri

21° 44′ 5″ Lindje

Leran (serbisht: Рељан/Reljan) është fshat në komunën e Preshevës, Serbi.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky vendbanim krejtësisht është i banuar me shumicë të popullatës (70%) shqiptare.Eshte nje Fshat i vogel ne luginen e Presheves dhe shtrihet ne Lindje prej qytetit te Presheves matan Hekurudhes dhe Autostrades A-1(E-75) banoret e ktij fshati rreth (70%) Jane me fe islame dhe ne ket fshat ka nje Xhami

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historiku i popullsisë Lerani
Viti195319611971198119912003
Popullsia668633700767796945


Përmbledhje fotosh
Hyrje në Fshat 
Fshati Leran 
Xhamia në fshatin Leran 
Në qendër të fshatit 

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]