Strezoci (Preshevë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Strezoc
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej995

Strezoc (serbisht: Стрезовце/Strezovce) është fshat në komunën e Preshevës, Serbi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati i vogël Ashan që është pjesë të fshatit Strezo dhe të gjithat njihet si fshat me tradit dhe me kulturë. Fshati ka diku rreth 160 shtëpi, rreth 99% e saj është e banuar kryesisht me shqipëtarë, një pjesë e tyre jeton dhe punon në botën e jashtme, e sidomos në Europë. Ashanët shtrihen në pjesën jug-lindore të Preshevës me largësi ajrore rreth 8 km. Në anën tjetër gjindet vetëm 1 km larg kufirit shtetëror Serbi - Maqedoni. Fshati ka rrugë të asfaltuara, dhe të ndiçuara, kanalizim të instaluar, shkollë të re, xhami të re.[1] [2]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky vendbanim krejtësisht është i banuar shumicë tëpopullataës shqiptare.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historiku i popullsisë Strezoci (Preshevë)
Viti1948195319611971198119912003
Popullsia9229451038108410689971367

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nuk duhet lënë pa përmendur edhe kontributin e madh që ka dhënë ky fshat gjatë konflikteve të armatosura në trevat shqipëtare, vetëm në luftërat e fundit ky fshat numronte jo më pak e 27 ushtarë, të gjithë vullnetar për ti dalur zot atdheut të rrezikuar, njëri prej tyre edhe ra dëshmor duke mbrojtur trojet shqipëtare, ai është Mitat Musliu i cili do të mbetet për herë në kujtimet e tona së bashku me dëshmorët e tjerë, duke mos i lënë anash edhe veteranët e shumtë të luftës çlirimtare.[3]


Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]