Kurbalia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kurbali
Курбалија
Fshat
Vendndodhja
Kurbali is located in Serbia
Kurbali
Kurbali

Koordinatat: 42°18′31″V 21°36′29″L / 42.30861°V 21.60806°L / 42.30861; 21.60806

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Krahina Lugina e Preshevës
Qarku Pçinjë
Komuna Preshevë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Popullsia 146 banorë (2002)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Prefiksi +381 0(17)
Targa VR
Koordinatat 42° 18′ 31″ Veri

21° 36′ 29″ Lindje

Kurbali (serbisht: Курбалија/Kurbalija) është fshat në komunën e Preshevës, Serbi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendbanimi Kurbali shtrihet thellë në Malet e Karadakut. Është vendbanim kodrinoro-malor. Larg rrugëve kryesore dhe mjaft i izoluar dhe i lënë pas dore.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Siaps regjistrimit të popullsisë së vitit 2002 që e kan bërë organet e Serbisë ky vendbanim ka pasur 146 banor. Qysh nga regjistrimi i parë vërehet vetëm rënje të numrit të popullsisë kursesi shtim edhe pse lindshmëria ka qenë mjaft e lartë. Pra në vazhdimsi ka pasur emigrim të popullsisë.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historiku i popullsisë Kurbalia
Viti1948195319611971198119912002
Popullsia312341309267126184148

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përsonalitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]