Jump to content

Kurbalia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kurbali
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej146

Kurbali (serbisht: Курбалија/Kurbalija) është fshat në komunën e Preshevës, Serbi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendbanimi Kurbali shtrihet thellë në Malet e Karadakut. Është vendbanim kodrinoro-malor. Larg rrugëve kryesore dhe mjaft i izoluar dhe i lënë pas dore.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Siaps regjistrimit të popullsisë së vitit 2002 që e kan bërë organet e Serbisë ky vendbanim ka pasur 146 banor. Qysh nga regjistrimi i parë vërehet vetëm rënje të numrit të popullsisë kursesi shtim edhe pse lindshmëria ka qenë mjaft e lartë. Pra në vazhdimsi ka pasur emigrim të popullsisë.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historiku i popullsisë Kurbalia
Viti1948195319611971198119912002
Popullsia312341309267126184148

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përsonalitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]