Peçena

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Peçenë
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej125

Peçenë (serbisht: Печено/Pečeno) është fshat në komunën e Preshevës, Serbi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Peçena është vendbanim malor, i tipit të shpërndarë dhe i ndarë në tri lagje. Kur banorët e parë u vendosën këtu para 225 viteve nuk gjenden asnjë banor. Vendbanimin e themeluan familjet Haxhajt dhe Zubt.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndryshimi i popullsisë gjatë shek. XIX

Historiku i popullsisë Peçena
Viti1948195319611971198119912002
Popullsia282193204196104104125

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]