Peçena

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Peçenë
Печено
Fshat
Vendndodhja
Peçenë is located in Serbia
Peçenë
Peçenë

Koordinatat: 42°21′2″V 21°32′57″L / 42.35056°V 21.54917°L / 42.35056; 21.54917

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Krahina Mali i Zi i Shkupit (Karadak)
Qarku Pçinjë
Komuna Preshevë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 788 m (m.n.d.)
Popullsia 125 banorë (2002)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Prefiksi +381 0(17)
Targa VR
Koordinatat 42° 21′ 2″ Veri

21° 32′ 57″ Lindje

Peçenë (serbisht: Печено/Pečeno) është fshat në komunën e Preshevës, Serbi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Peçena është vendbanim malor, i tipit të shpërndarë dhe i ndarë në tri lagje. Kur banorët e parë u vendosën këtu para 225 viteve nuk gjenden asnjë banor. Vendbanimin e themeluan familjet Haxhajt dhe Zubt.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndryshimi i popullsisë gjatë shek. XIX

Historiku i popullsisë Peçena
Viti1948195319611971198119912002
Popullsia282193204196104104125

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]