Bërçeci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Berçec
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej19

Berçec (serbisht: Берчевац/Berčevac) është fshat që shtrihet thellë në Malet e Karadakut që i takon komunës së Preshevës, Serbi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Është fshat kodrinnoro-malorë.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë së vitit 2002 Bërçeci ka pasë 19 banorë.

Historiku i popullsisë Bërçeci
Viti195319611971198119912002
Popullsia214223163153819

Emigrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bërçeci nuk arriti ta rritë numrin e popullsisë sepse që nga periudha në mës të dy luftrave botrore e deri më sot nuk është ndal emigrimi i popullsisë, së pari në drejtim të Turqisë e pastaj në drejtim të qedrave të dryshme të Kosovës, Luginës së Preshevës, Kumanovës, dhe Shkupit.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]