Bërçeci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Berçec
Берчевац
Fshat
Vendndodhja
Berçec is located in Serbia
Berçec
Berçec

Koordinatat: 42°23′18″V 21°38′56″L / 42.38833°V 21.64889°L / 42.38833; 21.64889

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Krahina Mali i Zi i Shkupit (Karadak)
Qarku Pçinjë
Komuna Preshevë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 560 m (m.n.d.)
Popullsia 19 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Prefiksi 017
Koordinatat 42° 23′ 18″ Veri

21° 38′ 56″ Lindje

Berçec (serbisht: Берчевац/Berčevac) është fshat që shtrihet thellë në Malet e Karadakut që i takon komunës së Preshevës, Serbi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Është fshat kodrinnoro-malorë.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë së vitit 2002 Bërçeci ka pasë 19 banorë.

Historiku i popullsisë Bërçeci
Viti195319611971198119912002
Popullsia214223163153819

Emigrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bërçeci nuk arriti ta rritë numrin e popullsisë sepse që nga periudha në mës të dy luftrave botrore e deri më sot nuk është ndal emigrimi i popullsisë, së pari në drejtim të Turqisë e pastaj në drejtim të qedrave të dryshme të Kosovës, Luginës së Preshevës, Kumanovës, dhe Shkupit.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]