Ilinca

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ilincë
Илинце
Fshat
Vendndodhja
Ilincë is located in Serbia
Ilincë
Ilincë

Koordinatat: 42°21′9″V 21°35′46″L / 42.35250°V 21.59611°L / 42.35250; 21.59611

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Krahina Mali i Zi i Shkupit (Karadak)
Qarku Pçinjë
Komuna Preshevë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Popullsia 136 banorë (2002)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Prefiksi +381 0(17)
Targa VR
Koordinatat 42° 21′ 9″ Veri

21° 35′ 46″ Lindje

Ilincë (serbisht: Илинце/Ilince) është fshat në komunën e Preshevës, Serbi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ilinca është fshat kodrinoro-malorë që shtrihet në veri të Preshevës në mbredësi të Maleve të Karadakut (Malet e Zeza).

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Ilincë sipas regjistrimit të popullsisë të vitit 2002 jetonin 136 banor prej tyre 73 te rritur. Mosh mesatare e popullsisë 26.0 v.Ilinca numron 29 ekonomi familjare. Nga lëvizja e popullsisë dhe nga fakti i shtimit të lartë të popullsisë mund të vërehet se nga Ilinca vazhdimisht ka pasë emigrim të popullsisë. Popullsia ka emigruar kryesisht në drejtim të qendrave Gjilan, Preshevë, Shkup, Kumanovë e gjetiu.

Historiku i popullsisë Ilinca
Viti194819531961197119811991
Popullsia334328336294131155

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e Ilincës kryesisht merret me bujqësi e blegtori.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]