Bushtrani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bushtran
Буштрање
Fshat
Vendndodhja
Bushtran is located in Serbia
Bushtran
Bushtran

Koordinatat: 42°19′50″V 21°45′18″L / 42.33056°V 21.75500°L / 42.33056; 21.75500

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Krahina Lugina e Preshevës
Qarku Pçinjë
Komuna Preshevë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 590 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 42° 19′ 50″ Veri

21° 45′ 18″ Lindje

Bushtran (serbisht: Буштрање/Buštranje) është fshat në komunën e Preshevës, Serbi.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e këtij vendbaimi është krejtësisht shqiptare.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historiku i popullsisë Bushtrani
Viti1948195319611971198119912003
Popullsia80485389910229889051073

Struktura nacionale e popullsisë është78.21% shqiptare 21% janë serb..