Golemidolli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Golemidoll
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej294

Golemidoll (serbisht: Големи Дол/Golemi dol) është fshat në komunën e Preshevës, Serbi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Golemidoll gjendet në afërsi të fshatit Leran dhe Geraj.


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e këtij vendbaimi është krejtsisht shqiptare me një pakicë të vogël serbe. Sipas regjistrimit të popullsisë të vitit 2002 Golemidolli ka pasë 294 banorë.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historiku i popullsisë Golemidolli
Viti1948195319611971198119912002
Popullsia360395435447414383294

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]