Golemidolli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Golemidoll
Големи Дол
Fshat
Vendndodhja
Golemidoll is located in Serbia
Golemidoll
Golemidoll

Koordinatat: 42°18′0″V 21°44′11″L / 42.30000°V 21.73639°L / 42.30000; 21.73639

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Qarku Pçinjë
Komuna Preshevë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 538 m (m.n.d.)
Popullsia 294 banorë (2002)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Prefiksi +381 0(17)
Targa VR
Koordinatat 42° 18′ 0″ Veri

21° 44′ 11″ Lindje

Golemidoll (serbisht: Големи Дол/Golemi dol) është fshat në komunën e Preshevës, Serbi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Golemidoll gjendet në afërsi të fshatit Leran dhe Geraj.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e këtij vendbaimi është krejtsisht shqiptare me një pakicë të vogël serbe. Sipas regjistrimit të popullsisë të vitit 2002 Golemidolli ka pasë 294 banorë.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historiku i popullsisë Golemidolli
Viti1948195319611971198119912002
Popullsia360395435447414383294

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]