Zhunica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Zhunicë
Жујинце
Fshat
Vendndodhja
Zhunicë is located in Serbia
Zhunicë
Zhunicë

Koordinatat: 42°18′57″V 21°42′8″L / 42.31583°V 21.70222°L / 42.31583; 21.70222

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Krahina Lugina e Preshevës
Qarku Pçinjë
Komuna Preshevë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Popullsia 1,248 banorë (2002)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Prefiksi +381 0(17)
Targa VR
Koordinatat 42° 18′ 57″ Veri

21° 42′ 8″ Lindje

Zhunicë (serbisht: Жујинце/Žujince) është fshat në komunën e Preshevës, Serbi.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë së vitit 2002 Zhunica ka pasë 1759 banorë. Mosha mesatare e popullsisë ishte 28.0 vjet dhe në fshat ekzistojnë 315 ekonomi familjare, dhe numri mesatar i antarëve në ekonomitë familjare ishte 3.98. Vendbanimi është i banuar 99% me popullatë shqiptare ndërsa në fshat jetojnë edhe 6 familje serbe. Gjithë popullsia shqiptare e fshatit i takon besimit musliman.

Historiku i popullsisë Zhunica
Viti19531961197119811991200220062010
Popullsia10181068119712841405175919472157

Emigrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kushtet e veshtira ekonomike dhe papunesia e madhe ka detyruar nje numer te madhe te familjeve te kerkojne nje jete me te mire ne boten e jashtme. Sot mbi 40% e familjeve jane ne emigrim, ndersa breng e madhe per kete treve eshte se migrimi ende vazhdon.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zhunica numrohet një ndër vendbanimet më të vjetra në Luginën e Preshevës.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]