Shoshaja e Epërme

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Shoshajë e Epërme
Горња Шушаја
Fshat
Vendndodhja
Shoshajë e Epërme is located in Serbia
Shoshajë e Epërme
Shoshajë e Epërme

Koordinatat: 42°21′59″V 21°40′9″L / 42.36639°V 21.66917°L / 42.36639; 21.66917

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Krahina Mali i Zi i Shkupit (Karadak)
Qarku Pçinjë
Komuna Preshevë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 544 m (m.n.d.)
Popullsia 101 banorë (2002)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Prefiksi +381 0(17)
Targa VR
Koordinatat 42° 21′ 59″ Veri

21° 40′ 9″ Lindje

Shoshajë e Epërme (serbisht: Горња Шушаја/Gornja Šušaja) është fshat në komunën e Preshevës, Serbi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Shoshajë e Epërme është fshat malor i cili gjendet në malësinë e Karadakut, në një lartësi mbidetare mbi 544m, gjendet në afërsi të fshatit Bukoc

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e këtij vendbaimi është krejtsisht shqiptare. Sipas regjistrimit të popullsisë në vitin 2002 Shoshaja e Epërme ka numëruar 101 banorë të gjithë shqiptarë.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historiku i popullsisë Shoshaja e Epërme
Viti1948195319611971198119912002
Popullsia726793124101130101

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një pjesë e banorëve të Shoshajës së Epërme merren kryesisht me blegtori më pak me punimin e tokës.

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2013 është bërë asfaltimi i rrugës në drejtim të Shoshajës së Epërme. Më parë kjo rrugë ka qenë e pakalueshme për banorët të cilët në mungesë të infrastrukturës kanë lëshuar edhe vendbanimin. Përmirësimi infrastrukturës është një shpresë më e madhe për të jetuar në malësinë e Preshevës.[1]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]