Shoshaja e Poshtme

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Shoshajë e Poshtme
Доња Шушаја
Fshat
Vendndodhja
Shoshajë e Poshtme is located in Serbia
Shoshajë e Poshtme
Shoshajë e Poshtme

Koordinatat: 42°20′54″V 21°41′23″L / 42.34833°V 21.68972°L / 42.34833; 21.68972

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Krahina Lugina e Preshevës
Qarku Pçinjë
Komuna Preshevë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Popullsia 342 banorë (2002)
Të dhëna të tjera
Themelimi 1880
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Prefiksi +381 0(17)
Targa VR
Koordinatat 42° 20′ 54″ Veri

21° 41′ 23″ Lindje

Shoshajë e Poshtme (serbisht: Доња Шушаја/Donja Šušaja) është fshat në komunën e Preshevës, Serbi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Shoshajë e Poshtme gjendet në afërsi të fshatit Corroticë dhe Rahovicë. Në Shoshajë të Poshtme rjedh lumi i fshatit i ardhur nga malësia e karadakut. Rruga në drejtim të fshatit Rahovicë është e emërtuar Bardhyl Osmani ka marrur emrin e dëshmorit të UÇPMB-së

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e këtij vendbaimi është krejtsisht shqiptare. Sipas regjistrimit të popullsisë në vitin 2002 Shoshaja e Poshtme numëronte 342 banorë të gjithë shqiptarë.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historiku i popullsisë Shoshaja e Poshtme
Viti1948195319611971198119912002
Popullsia196237235235286310342

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Shoshajë e Poshtme, në Luginën e Preshevës, u themelua në vitin 1880 nga një familje fisnike shqiptare e njohur si Reka-Fondaj; ata u shpërngulën nga fshati Masuricë i cili gjendet në komunën e Surdulicës.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]