Lumi i Rahovicës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Lumi i Rahovicës është një lumë që ndodhet në Luginën e Preshevës,Serbi . [1] Lumi ka marrë emrin sipas fshatit nëpër të cilin rrjedh Rahovicë që ndodhet në pjesën jugore të vendit, 290 km në jug të Beogradit, kryeqytetit të vendit. Lumi i Rahovicës buron në Liqeni i Rahovicës dhe është pjesë e pellgut ujëmbledhëslumit Danub .

Në këtë zonë mbizotëron klima hemiborale. [2] Temperatura mesatare është 13 °C. Muaji më i nxehtë është korriku, më 26 °C, ndërsa dhjetori është muaji më i ftohtë, me −2 °C. [3] Reshjet mesatare sillen rreth 887 milimetra në vit. Muaji me më së shumti reshje është maji me 114 milimetra shi dhe muaji më i thati është gushti me 23 milimetra. [4]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Oraovička Reka sa Geonames.org (cc-by); post updated 2012-09-07; database download sa 2017-01-07
  2. ^ Peel, M C; Finlayson, B L. "Updated world map of the Köppen-Geiger climate classification". Hydrology and Earth System Sciences (në anglisht). 11: 1633–1644. doi:10.5194/hess-11-1633-2007. Marrë më 30 janar 2016.{{cite journal}}: Mirëmbajtja CS1: DOI i lirë i pashënjuar (lidhja)
  3. ^ "NASA Earth Observations Data Set Index" (në anglisht). NASA. Arkivuar nga origjinali më 28 nëntor 2017. Marrë më 30 janar 2016.
  4. ^ "NASA Earth Observations: Rainfall (1 month - TRMM)" (në anglisht). NASA/Tropical Rainfall Monitoring Mission. Arkivuar nga origjinali më 11 maj 2020. Marrë më 30 janar 2016.