Imareti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Imareti i kompleksit të AjasofisëStamboll, ndërtuar në vitin 1743[1]

Imareti ose darüzziyafe (turqishtja osmane: عمارت ʿİmāret, ose imarethane) eshte emri i kuzhinave te supes publike te ndertuara neper Perandorine Osmane ne shekujt XIV-XIX.

Keto kuzhina supe shpesh ishin pjese e nje kompleksi me te madh te njohur si külliye, qe mund te permbanin qendra shendetesore, xhami, karvansarai dhe medrese. Imaretët i dhuronin ushqim pa pagese llojeve te vecanta njerezish dhe individe te pafat. Imaretët nuk u shpiken nga osmanët por u zhvilluan nga to si grupe ndertesash shume te strukturuara.

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Rüstem 2019, ff. 70–73.