Inçi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Ky artikull merret me Inçin si njësi matëse. Për kuptime tjera të fjalës Inçi shiko këtu.


Madhësi matëse
Sistemi Anglez
Madhësia Gjatësia
simboli
Njësia Inch
simboli in / ″
SI 0,0254 m
redaktoni kutinë

Inçi (angl. Inch; simboli in apo ) është një njësi matëse e gjatësisë që nuk bënë pjesë në sistmin SI. Inçi përdorët në vendet me kulturë anglosaksone, si Britania e Madhe, Shtetet e Bashkuara dhe në shumë fusha të teknologjisë.

Konvertimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

120:4 in =

  • =0,0254 m
  • =2,54 cm
  • =1/12 ft = 0,083333 ft
  • = 1/36 yd = 0,027777 yd
  • = 0,00001578283 mi