Jump to content

Incidenti i Banja Lukës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Përshkrimi i ngjarjes nga artisti.

Incidenti i Banja Lukës, më 28 shkurt 1994, ishte një incident në të cilin u angazhuan gjashtë avionë sulmues të lehtë të Forcave Ajrore të Republika Srpska J-21 Jastreb dhe 4 prej tyre u rrëzuan nga avionë luftarakë të NATO-s nga Forcat Ajrore të Shteteve të Bashkuara. Luftëtarët amerikanë F-16 në jugperëndim të Banja Lukës, Bosnje dhe Hercegovinë angazhuan me sukses dhe shkatërruan disa avionë luftarakë serbë të Bosnjës, të cilët kishin sulmuar një fabrikë boshnjake, duke mos pësuar asnjë viktimë. Ai shënoi aksionin e parë luftarak aktiv, ajër-ajër ose ndryshe, në historinë e NATO-s.[1]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "First NATO Military Action". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)