Industritë turke të hapësirës ajrore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) është qendra e teknologjisë në projektimin, zhvillimin, prodhimin, integrimin e sistemeve të aerohapësirës, modernizimin dhe ndihmën pas shitjes në Turqi.

E vendosur në Ankara, impianti i prodhimit TAI mbulon një sipërfaqe prej 5 milion metra katrorë me një strukturë industriale prej 150,000 metrash katrorë nën çatinë e saj. Kompania ka një strukturë moderne të avionëve të mobiluar me makineri dhe pajisje të teknologjisë së lartë që ofrojnë aftësi të gjerë prodhuese duke filluar nga prodhimi i pjesëve deri tek montimi i avionëve, testet e fluturimit dhe dorëzimi.

Në vitin 2010, Turkish Aerospace Industries punësonte mbi 1500 inxhinierë, prej të cilëve afërsisht 850 janë inxhinierë kërkimi dhe zhvillimi që punojnë në projekte kërkimore ushtarake.

Projektet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përvoja e TAI përfshin prodhimin e licencuar të avionëve General Dynamics F-16 Fighting Falcon, transportuesin e lehtë/patrullim detar/avionë i mbikëqyrjes CASA/IPTN CN-235, trajnerët SIAI-Marchetti SF.260, kërkim dhe shpëtim Cougar AS-532 (SAR), kërkim dhe shpëtim luftarak (CSAR) dhe helikopterë shërbyes, si dhe projektimi dhe zhvillimi i mjeteve ajrore pa pilot (UAVs), dronët caqe dhe avionët bujqësorë.

Biznesi thelbësor i TAI gjithashtu përfshin programet e modernizimit, modifikimit dhe integrimit të sistemeve dhe mbështetje pas shitjeve të avionëve ushtarakë dhe tregtarë me krahë fiks dhe rrotullues që janë në inventarin e Turqisë dhe aleatëve të saj.

Poashtu prodhonë aeroplanët e trajnimit bazë Hurkus të certifikuar më 2016.

Programet madhore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Përshtatja e luftës elektronike dhe modifikimet strukturore të (TuAF) F-16 të Forcave Ajrore Turke.[1]
 • Modifikimet MLU, Falcon-Up dhe Falcon Star në F-16 të Forcës Ajrore Mbretërore Jordaniane (RJAF),[2]
 • Ndryshimet e 41 aeroplanëve F-16A/B Block 15 të Forcës Ajrore të Pakistanit në standardin F-16AM/BM Block 15 MLU.[3]
 • Modifikimi i S-2E patrullë detare në aeroplanë të zjarrfikjes
 • Modifikimet e CN-235 dhe Black Hawk për Forcat Speciale Turke
 • Modifikimi i platformave CN-235 për misionet MPA / MSA për Marinën Turke dhe Rojet Bregdetare
 • Modifikimi dhe modernizimi i Eurocopter AS 532, [4]
 • Retrofit i kabinës së qelqit të helikopterëve S-70,[5]
 • Konvertimi i avionëve B737-700 aeroplan AEW&C,[6]
 • Modernizimi avionik i avionëve C-130 për Forcën Ajrore Turke (TuAF), [7]
 • Mirëmbajtja, riparimi dhe rparimi i thellë (MRO) dhe prodhimi pjesës qendrore të trupit të avionëve Joint Strike Fighter F-35,[8][9]
 • Pjesëmarrja në hartimin dhe zhvillimin e transportit ushtarak A400M dhe avionëve tanker, [10]
 • Modernizimi avionik i avionëve T-38 për TuAF,[11]
 • Projektimi, zhvillimi dhe prodhimi i helikopterit të sulmit T-129 për Forcat e Armatosura Turke (TAF). [12]
 • Dizajnimi, zhvillimi dhe prodhimi i TAI Hürkuş (Aeroplan trajnues fillor dhe themelor turk) me certifikim EASA CS-23. [13]
 • Dizajnimi, zhvillimi dhe prodhimi i mjeteve ajrore pa pilot Anka për TuAF. [14]

TAI është e angazhuar në prodhimin e aerostrukturave për aeroplanët me krah fiks dhe rrotullues, ushtarak dhe tregtar për klientët në të gjithë botën. TAI është në marrëveshje të ndryshme partneriteti me AgustaWestland, Airbus, Alenia Aermacchi, Boeing, IAI, Lockheed Martin, Northrop Grumman, Helikopterët MD, Sikorsky dhe shumë kompani të tjera në sektorin e hapësirës ajrore.

TAI prodhon panelet e karburanteve të Seksionit 18 për aeroplanët Airbus 319/320/321, majat e krahëve dhe panelet në kuvertë për aeroplanët Boeing 737,[15] dyert e pasme dhe mbështjellësit e motorit për helikopterët Eurocopter EC135, trupin MD 902 për helikopterët MD, stabilizues horizontale, bisht shtyllat e rotorit dhe bumrat e bishtit për helikopterët Sikorsky S-70 A dhe MH-60, stabilizues horizontale për helikopterët Sikorsky S-76 dhe trupat e AB139 për Agusta.[16] Për më tepër, TAI prodhon dyert e ingranazheve për uljen e rrotave të Boeing 747, pendë dorsale për 777 dhe pjesë / pjesë nën-bashkuese për 737/767/777. Prodhon gjithashtu shtatë komponentë të helikopterit Eurocopter AS 532.

TAI, e cila kishte një program të vetëm (bashkëprodhimin e F-16 Fighting Falcon) në fazën e saj të themelimit, sot po punon në mbi 50 programe ushtarake dhe komerciale. Si partner i mbrojtjes dhe hapësirës Airbus, TAI ka marrë pjesë në hartimin dhe aktivitetet e zhvillimit të programit Airbus A400M me kompanitë kryesore evropiane të hapësirës ajrore; përkatësisht Airbus (Francë, Gjermani, Spanjë dhe Britani të Madhe), EADS CASA (Spanjë) dhe FLABEL (Belgjikë) që nga fillimi i projektit. TAI ka pranuar prodhimin e krahëve të A350XWB me bashkëpunimin e ri.

Në maj 2015, filloi prodhimi i aerolanit rajonal turk, i cili konsistonte në prodhimin indigjen të dy avionëve rajonalë në madhësi të ndryshme. Avioni 32-vendesh TRJ-328 me një interval deri në 2,000 nautical miles (2,300 mi; 3,700 km) ishte planifikuar të hynte në shërbim në vitin 2019. Ishte një avion i modernizuar i Fairchild Dornier 328JET me kabinë piloti dhe motorë të rinj. Avioni më i madh me 70 vende TRJ-628 do të ishte gati në vitin 2023.[17][18] Projekti është anuluar që atëherë.

Produkte[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

TAI Anka në stendën e TAI gjatë IDEF 2015
T129 helikopter ATAK i ushtrisë turke në stendën e TAI gjatë IDEF 2015
Modeli i zbulimit dhe satelitit ushtarak Göktürk-2 në qëndrimin e TAI gjatë IDEF 2015

Avionët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • TAI Hürkuş, aeroplan me dy ulëse, një motor turbopropi për trajnim dhe sulm në tokë [19]
 • TAI Hürjet, trajnues i avancuar reaktiv i propozuar dhe aeroplanë i lehtë sulmi
 • TAI TFX, një aeroplan luftarak i propozuar me dy motorë për epërsi në ajër

Helikopterët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • TAI/AgustaWestland T-129 ATAK
 • TAI T-70, variant turk i Sikorsky S-70i
 • TAI T-625

Mjete ajrore pa pilot[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • TAI Aksungur MALE ISTAR
 • TAI Anka-A (TIHA-A) (2013), MALE ISTAR UAV
 • TAI Anka-B (TIHA-B) (2013), MALE UCAV
 • TAI Baykuş (2004), dron i taktik i vëzhgimit
 • TAI Gözcü (2007), dron taktik ISTAR me rreze të shkurtër
 • TAI Keklik (2001), dron caku për ndjekje dhe ushtrime jo-qitëse
 • TAI Martı (2003), dron vëzhgues
 • TAI Pelikan (IHA-X2), dron taktik ISTAR
 • TAI Şimşek, drone caku i shpejtësisë së lartë
 • TAI Turna (2001), dron caku për përcjellje dhe shkrepje të gjallë

TAI UAV-X1 (1982), dron i vëzhgimit

Satelitët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Göktürk-1, satelit vëzhgues i tokës
 • Göktürk-2 (lansuar më 2012), satelit vëzhgues i tokës
 • Göktürk-3
 • Türksat 6A, satelit komunikimi

TAI operon Qendrën e Montimit, Integrimit dhe Testimit Satelitor Turke.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Turk Hava Kuvvetleri Turkish Air Force – TUAF". f-16.net (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 dhjetor 2017. Marrë më 4 qer 2010.
 2. ^ "TAI DELIVERS RJAF'S FIRST F-16 A/C MODERNIZED AT ITS FACILITIES". tai.com.tr (në anglisht). 17 tet 2007. Arkivuar nga origjinali më 3 tetor 2009. Marrë më 4 qer 2010.
 3. ^ Pocock, Chris (24 shkurt 2012). "Pakistan Air Force Receives New, Upgraded F-16s from U.S., Turkey". ainonline.com (në anglisht). Marrë më 23 qershor 2013.
 4. ^ "Tusas Aerospace Industries (TAI) from Turkey and EUROCOPTER Extend their Cooperation in the Super Puma / Cougar Helicopter Family". eurocopter.com (në anglisht). 7 sht 2004. Arkivuar nga origjinali më 8 janar 2011. Marrë më 4 qer 2010.
 5. ^ "Turkish Aerospace Industries (TAI) Delivers First S-70i BLACK HAWK Helicopter Tailcone". sikorsky.com (në anglisht). 28 pri 2009. Arkivuar nga origjinali më 5 nëntor 2013. Marrë më 4 qer 2010.
 6. ^ "737 AEW&C Wedgetail Airborne Early Warning and Control Aircraft, USA". airforce-technology.com (në anglisht). Marrë më 4 qer 2010.[burim jo i besueshëm?]
 7. ^ "The first C-130 aircraft, the avionics modernization of which will be realized by TAI, arrived at TAI's facilities". tai.com.tr (në anglisht). 27 dhj 2007. Arkivuar nga origjinali më 4 qershor 2010. Marrë më 4 qer 2010.
 8. ^ "TAI delivers first composite parts for F-35". reinforcedplastics.com (në anglisht). 5 mar 2009. Arkivuar nga origjinali më 24 tetor 2010. Marrë më 4 qer 2010.
 9. ^ Andrea Shalat (11 dhjetor 2014). "Italy, Turkey to service F-35 jet, engine in Europe: Pentagon". Reuters.com (në anglisht). Marrë më 24 janar 2017.
 10. ^ "Getting Ready for Takeoff". defensenews.com (në anglisht). 18 jan 2010. Arkivuar nga origjinali më 31 korrik 2012. Marrë më 4 qer 2010.
 11. ^ "Modernization & Modification Program – T-38 AVIONICS MODERNIZATION". defenceproducts.ssm.gov.tr (në anglisht). 1 sht 2009. Arkivuar nga origjinali më 14 gusht 2011. Marrë më 4 qer 2010.
 12. ^ "T-129 fighter chopper aces maiden test flight". todayszaman.com (në anglisht). 29 sht 2009. Arkivuar nga origjinali më 5 tetor 2012. Marrë më 4 qer 2010.
 13. ^ "TAI'S TURKISH PRIMARY AND BASIC TRAINER AIRCRAFT (HURKUS) TO BE DISPLAYED AT 47TH PARIS AIR SHOW". tai.com.tr (në anglisht). 6 qer 2007. Arkivuar nga origjinali më 22 korrik 2011. Marrë më 4 qer 2010.
 14. ^ "TAI Unveils ANKA Unmanned Airplane" (në anglisht). trDefence. Marrë më 20 korrik 2010.
 15. ^ "TAI's support to local sub-tier industry development". tai.com.tr (në anglisht). 18 shk 2005. Arkivuar nga origjinali më 22 korrik 2011. Marrë më 4 qer 2010.
 16. ^ "TAI in deal to supply fuselage sections for AgustaWestland AB139". flightglobal.com (në anglisht). 27 pri 2004. Marrë më 4 qer 2010.
 17. ^ "Turkish Regional Jets Launched – TRJ-328 & 628". Airliners (në anglisht). 2015-05-27. Marrë më 2015-05-31.
 18. ^ "İşte yerli yolcu uçağının teknik özellikleri". Sabah (në turqisht). 2015-05-27. Marrë më 2015-05-31.
 19. ^ "Turkey to open contract negotiations with TAI for the serial production of the Hürkus Trainer Aircraft" (në anglisht). 4 janar 2014.