Boeing 747

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Boeing 747
Ba b747-400 g-bnle arp.jpg
Boeing
707 · 717 · 727 · 737 · 747 · 757 · 767 · 777 · 787

Ky model ka qenë një “kalë pune” ndër avionët e pasagjerëve. Konfigurimi “Boeing 747” peshon 397 mijë kilogramë dhe është 70 metra i gjatë. Gjatësia e krahëve shkon deri në 64 metra. Normalisht mban deri në 400 pasagjerë. Funksionon prej ’88-ës.

Fluturimi i parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Transportuesi i ri është i gjate 76 metra dhe 5.5 me i gjate se “jumbo jeti” 747-400. Boeing gjithashtu ka prodhuar versionin e aeroplanit per pasagjere...

Aeroplani gjigant i mallrave Boeing 747-8, aeroplani me i madh i prodhuar nga kompania amerikane, kreu me sukses fluturimin e pare. Fluturimi provues është kryer nje dite para 41 vjetorit te fluturimit te “jumbo jetit” origjinal 747. Transportuesi i ri është i gjate 76 metra dhe 5.5 me i gjate se “jumbo jeti” 747-400. Boeing gjithashtu ka prodhuar versionin e aeroplanit per pasagjere. Deri tani ka 76 porosi per transportuesin e ri dhe 32 per modelin e udhetareve 747-8. Kompania tha se transportuesit e rinj do te jene shume te qete, me pak shpenzues te karburantit dhe do te leshojne me pak gazra te demshme krahasuar me modelin e tanishem 747-400.

Transportuesi ka cmimin e katalogut pak mbi 301 milione dollare, por transportuesit ajror zakonisht arrijne te marrin zbritje.Airbus, rivali evropian i Boeingut, ka planifikuar versionin transportues te Airbus A380, aeroplani me i madh i pasagjereve ne bote, por programi është pezulluar ne vitin 2007, kur kompanite FedEx dhe UPS anuluan porosite. Aeroplanet e rinj te Boeingut jane shume me te vegjel se A380, qe prodhuesi amerikan e konsideron perparesi, per shkak te kostos se operimit.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Boeing 747 nisi prodhimin në vitet `60 dhe fluturimin e parë e ka kryer në 9 shkurt 1969, ndërsa fluturimin e parë komercial e ka kryer në janar 1970. Shumë shpejt ky tip evoloi dhe u krijuan lloje të reja si 727-200B me kapacitet më të madh pasagjerësh,747-200F për transport mallrash dhe 747-200C i kombinuar për transport udhëtarësh dhe mallrash në distanca të gjata.

-{}- -{}- -{}- -{}- -{}- -{}- -{}- -{}- -{}-

747-100

747-200
747SR
747SP
747-300
747-400
747-400ER
747-8I
747-8F
Gjatësia
70,6 m
70,6 m
70,6 m
56,3 m
70,6 m
70,6 m
70,6 m
74,3 m
75,7 m
Lartësia
19,3 m
19,3 m
19,9 m
19,9 m
19,3 m
19,4 m
19,4 m
19,4 m
19,4 m
Hapja e Krahëve
59,6 m
59,6 m
59,6 m
59,6 m
59,6 m
60,4 m
60,4 m
68,5 m
68,5 m
Numri i pasagjerëve
397
397
550
316
416
416
416
450
-
Pesha Maksimale
333.400 kg
374.850 kg
272.155 kg
317.515 kg
374.850 kg
396.895 kg
412.770 kg
435.000 kg
422.000 kg
Shpejtësia
907 km/h
907 km/h
907 km/h
980 km/h[1]
910 km/h
912 km/h
912 km/h
920 km/h[2]
920 km/h[3]
Distanca e Fluturimit
9.800 km
12.700 km
?
15.400 km
12.400 km
13.450 km
14.205 km
14.815 km
8.260 km
Fluturimi i parë
1969
1970
1973
1974
1982
1988
2002
2008
2008
Krahasimi i katëraeroplanëve më të mëdhenjtë botës: Hughes H-4, Airbus A380-800, Boeing 747-8 Intercontinental dhe An-225 Mriya.

Aksidente[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në total kanë ndodhur rreth 50 aksidente ajrore me Boeing 747, të cilat kanë shkaktuar vdekjen e të paktën 3707 njerëzve. Më Poshtë paraqitet një tabelë me aksidentet më të mëdha ajrore të Boeing 747 pa përfshirë aktin terrorist të 11 shtatorit 2001.

Data Numri i Bordit Vendi i Aksidentit Viktima
06.09.70 Flag of the United States.svg N752PA Flag of Egypt.svg Kairo 0 / 0
23.07.73 Flag of Japan.svg JA8109 Flag of Libya.svg Benghazi 0 / 0
20.11.74 Flag of Germany.svg D-ABYB Flag of Kenya.svg Nairobi 59/157
12.06.75 Flag of France.svg N28888 Flag of India.svg Mumbai 0 / 394
09.05.76 Flag of Iran.svg 5-8104 Flag of Spain.svg Në afërsi të Madritit 17/17
27.03.77 Flag of the United States.svg N736PA Flag of Spain.svg Tenerife 335/396
27.03.77 Flag of the Netherlands.svg PH-BUF Flag of Spain.svg Tenerife 248/248
01.01.78 Flag of India.svg VT-EBD Flag of India.svg Pranë Bandras 213/213
19.11.80 Flag of South Korea.svg HL7445 Flag of South Korea.svg Seoul 14/212
24.06.82 Flag of the United Kingdom (3-5).svg G-BDXH Flag of Indonesia.svg Jakarta 0 / 263
04.08.83 Flag of the United States.svg N738PA Flag of Pakistan.svg Karachi 0 / 243
01.09.83 Flag of South Korea.svg HL7442 Bashkimi Sovjetik Sakhalin 269/269
27.11.83 Flag of Colombia.svg HK-2910 Flag of Spain.svg Madrid 181/192
16.03.85 Flag of France.svg F-GDUA Flag of France.svg Paris 0 / 0
23.06.85 Flag of India.svg VT-EFO Atlantic Ocean 329/329
12.08.85 Flag of Japan.svg JA8119 Flag of Japan.svg Gunma 520/524
02.12.85 Flag of France.svg F-GCBC Flag of Brazil.svg Rio de Janeiro 0 / 273
28.11.87 Flag of South Africa.svg ZS-SAS Oqeani Indian 159/159
21.12.88 Flag of the United States.svg N739PA Flag of the United Kingdom (3-5).svg Lockerbie 11 259 / 259
19.02.89 Flag of the United States.svg N807FT Flag of Malaysia.svg Kuala Lumpur 4 / 4
07.05.90 Flag of India.svg VT-EBO Flag of India.svg Delhi 0 / 215
18.02.91 Flag of the United Kingdom (3-5).svg G-AWND Flag of Kuwait.svg Kuwait 0 / 0
10.07.85 Flag of the Republic of China.svg B-198 Flag of the Republic of China.svg Wanley 5 / 5
04.10.92 Flag of Israel.svg 4X-AXG Flag of the Netherlands.svg Amsterdam 39 4 / 4
04.11.93 Flag of the Republic of China.svg B-165 Flag of Hong Kong.svg Hong Kong 0 / 396
20.11.95 Flag of the United States.svg N605FF Flag of the United States.svg New York 0 / 468
17.07.1996 Flag of the United States.svg N93119 Flag of the United States.svgNew York 230/230
12.11.96 Flag of Saudi Arabia.svg HZ-AIH Flag of India.svg India 312/312
06.08.97 Flag of South Korea.svg HL7468 Flag of the United States.svg Guam 228/254
28.11.97 Flag of the United States.svg N4723U Oqeani Paqësor 1 / 393
05.08.98 Flag of South Korea.svg HL7496 Flag of South Korea.svg Seoul 0 / 395
05.10.98 Flag of South Africa.svg ZS-SPF Flag of Mozambique.svg Maputo 0 / 66
05.03.99 Flag of France.svg F-GPAN Flag of India.svg Chennai 0 / 5
22.12.99 Flag of South Korea.svg HL7451 Flag of the United Kingdom (3-5).svg London 4 / 4
31.10.00 Flag of Singapore.svg 9V-SPK Flag of the Republic of China.svg Taipei 83/179
05.11.00 Flag of Cameroon.svg TJ-CAB Flag of France.svg Paris 0 / 203
23.08.01 Flag of Saudi Arabia.svg HZ-AIO Flag of Malaysia.svg Kuala Lumpur 0 / 6
27.11.01 Flag of Ghana.svg 9G-MKI Flag of Nigeria.svg Port Harcourt 1 / 13
25.05.02 Flag of the Republic of China.svg B-18255 Oqeani Paqësor 225/225
29.11.03 Flag of South Africa.svg ZS-OOS Flag of Nigeria.svg Lagos 0 / 9
15.01.04 Flag of Iran.svg EP-IAC Flag of the People's Republic of China.svg Beijing 0 / 180
14.10.04 Flag of Ghana.svg 9G-MKJ Flag of Canada.svg Halifax 7 / 7
07.11.04 Flag of Iceland.svg TF-ARR Arabia Sharjah 0 / 4
24.01.05 Flag of the United States.svg N808MC Flag of Germany.svg Düsseldorf 0 / 3
19.08.05 Flag of the United States.svg N627US Flag of the United States.svg Guam 0 / 334
07.06.06 Flag of the United States.svg N922FT Flag of Colombia.svg Medellín 0 / 5
25.05.08 Flag of Iceland.svg TF-ARS Flag of Bangladesh.svg Dhaka 0 / 326
25.05.08 Flag of the United States.svg N704CK U.S. Flag of Belgium.svg Brussels 0 / 5
07.07.08 Flag of the United States.svg N714CK Flag of Colombia.svg Pranë Bogotas 3 0 / 8
03.08.08 Flag of Japan.svg JA8955 Flag of Thailand.svg Bangkok 0 / 0
27.10.08 Flag of Belgium.svg OO-CBA Flag of Belgium.svg Bruksel 0/n.d.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dhjetë avionët më të fuqishëm në botë (shqip)

  1. ^ https://de.wikipedia.org/wiki/Logan_International_Airport#Verkehrszahlen
  2. ^ https://www.expedia.com/All-Boston-Hotels.d178239.Travel-Guide-City-All-Hotels
  3. ^ https://www.expedia.com/All-Boston-Hotels.d178239.Travel-Guide-City-All-Hotels