Inese Vaidere

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Inese Vaidere
U lind në
Jelgava, Latvian SSR
ArsimiUniversiteti i Latvise
ProfesioniEkonomiste
Partia politikeFor Fatherland and Freedom/LNNK (1998–2008)
Civic Union (2008–2011)
Unity (2008–present)
Faqja në rrjetwww.inese-vaidere.lv

Inese Vaidere (e lindur më 3 shtator të vitit 1952) është një politikane letoneze dhe një anëtare e Parlamentit Europian (MEP).

1977 - 1989 Anëtare e Partisë Komuniste të Bashkimit Sovjetik (LETA - Agjencia Kombëtare e Informacionit e Letonisë)

Karriera Politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Roli në politikat kombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vaidere ishte Ministër i Shtetit për Mjedisin në Kabinetin Krištopans nga 1998-1999, Zëvendës Kryebashkiake e Rigës nga 2001-2002[1] dhe një anëtare e Saeima nga 2002-2004.[2]

Anëtare e Parlamentit Europian, 2004-pranishëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Inese Vaidere". Unity. Arkivuar nga origjinali më 26 maj 2019. Marrë më 2014-11-17. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Inese Vaidere". Saeima. Marrë më 2014-11-17. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]