Saeima

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Saeima
Saeima e 14-të
Coat of arms or logo
Lloji
Lloji
Historia
Krijuar7 nëntor 1922; 101 vite më parë (1922-11-07)
Shpërbërë
Paraprirë ngaAsambleja Kushtetuese e Letonisë
Udhëheqja
Ndërtimi
Vende100
Grupet politike
Qeveria (51)
 •   JV (25)[a]
 •   ZZS (16)[b]
 •   P (10)[c]

Besimi dhe furnizimi (2)

Opposition (46)'

Komitetet
16
 • Foreign Affairs
 • Budget and Finance (Taxation)
 • Legal Affairs
 • Human Rights and Public Affairs
 • Education, Culture and Science
 • Defence, Internal Affairs and Corruption Prevention
 • Public Administration and Local Government
 • Economic, Agricultural, Environmental and Regional Policy
 • Social and Employment Matters
 • Mandate, Ethics and Submissions
 • Parliamentary Inquiry
 • Public Expenditure and Audit
 • National Security
 • Citizenship, Migration and Social Cohesion
 • European Affairs
 • Sustainable Development
Kohëzgjatja e afatit
4 vite
Zgjedhjet
Sistemi i votimit
Open list proportional representation with a 5% electoral threshold
Zgjedhjet e para
7 dhe 8 tetor 1922
Zgjedhjet e fundit
1 tetor 2022
Zgjedhjet e ardhshme
Deri më 3 tetor 2026
Vendi i takimit
Shtëpia e Korporatës Fisnike Livonian, Riga
Faqja Zyrtare
www.saeima.lv


Saeima (shqiptimi letonez: [ˈsai.ma]) është parlamenti i Republikës së Letonisë. Është një parlament njëdhomësh i përbërë nga 100 anëtarë të cilët zgjidhen me përfaqësim proporcional, me vende të caktuara për partitë politike që fitojnë të paktën 5% të votave popullore. Zgjedhjet janë planifikuar të mbahen një herë në katër vjet, normalisht të shtunën e parë të tetorit. Zgjedhjet më të fundit u mbajtën në tetor 2022.

Presidenti i Letonisë mund të shkarkojë Saeimën dhe të kërkojë zgjedhje të parakohshme. Procedura për shkarkimin e tij përfshin rrezik të konsiderueshëm politik për presidentin, duke përfshirë rrezikun e humbjes së detyrës. Më 28 maj 2011 presidenti Valdis Zatlers vendosi të ndërmarrë shpërbërjen e Saeima, i cili u miratua në një referendum dhe Saeima u shpërbë më 23 korrik 2011.[1]

Kryetarja e tanishëm e Saeima është Daiga Mieriņa e partisë Unioni i të Gjelbërve dhe Fermerëve. Dokumenti bazë që rregullon punimet e parlamentit është Rregullorja e Rendit të Saeima (Saeimas kārtības rullis, gjithashtu Rregullore e Procedurës), e miratuar më 23 mars 1923 me ndryshime në 1929 dhe 1994.[2][3]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^
 2. ^
 3. ^
 4. ^

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Zatlers nolemj rosināt Saeimas atlaišanu" [Zatlers decides to initiate thedissolution of the Saeima]. Delfi (në letonisht). 28 maj 2011. Marrë më 28 maj 2011.
 2. ^ "Saeimas kārtības rullis". LIKUMI.LV (në letonisht). Marrë më 2024-01-31.
 3. ^ "Speaker Smiltēns at the centenary of the law governing parliamentary work: The Saeima Rules of Procedure are the traffic rules of legislation". saeima.lv (në anglisht). Marrë më 2024-01-31.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]