Jump to content

Presidenti i Letonisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Presidenti i Republikës së Letonisë
Latvijas Valsts prezidents
Presidential Standard
Në detyrë
Edgars Rinkēvičs

që nga 8 korrik 2023
Kreu i shtetit
StiliZ. President (joformal)
[Shkelqësia e Tij]] (diplomatik)
StatusiKreu i shtetit
Anëtar/e iForcat e Armatosura të Letonisë
VendbanimiKështjella e Rigës
SeliaRiga, Letoni
EmëruesSaeima
Kohëzgjatja e detyrësKatër vjet, të rinovueshme një herë radhazi
Instrumenti konstituesKushtetuta e Letonisë
Mbajtësi inauguruesJānis Čakste
Themelimi14 nëntor 1922; 101 vite më parë (1922-11-14)
Shfuqizimi1940–1991
ZëvendësKryetari i Saeima
Pagesa€54,732 vjetor[1]
Faqja zyrtarewww.president.lv

Presidenti i Letonisë (Letonisht: Latvijas Valsts prezidents, fjalë për fjalë 'Presidenti i Shtetit të Letonisë') është kreu i shtetit dhe komandanti i përgjithshëm i Forcave të Armatosura KombëtareRepublikës së Letonisë.[2]

Mandati i kësaj zyre është katër vjet. Para vitit 1999, ishin tre vjet. Presidenti mund të zgjidhet çdo herë, por jo më shumë se dy herë radhazi.[3] Në rast të konkursit në zyrën e presidentit, kryetari i Saeima merr detyrën e presidentit. Për shembull, pas vdekjes së Jānis Čakste, Pauls Kalniņš, Kryetari i Saeima, ishte ushtrues detyre i presidentit për një kohë të shkurtër në 1927 derisa të zgjidhej një president i ri.

Presidenti nuk është një post plotësisht ekzekutiv, siç është rasti me presidentin e Lituanisë. Megjithatë, ndryshe nga presidenti i Estonisë, roli i tij nuk është tërësisht ceremonial. Sipas kushtetutës së Letonisë, presidenti ndan pushtetin ekzekutiv me kabinetin dhe kryeministrin. Megjithatë, presidenti nuk është politikisht përgjegjës për kryerjen e detyrave të tij. Urdhrat e tij nuk janë të vlefshme pa kundërnënshkrimin e një anëtari të kabinetit – zakonisht kryeministrit.[2]

Presidenti i tanishëm është Edgars Rinkēvičs, ish-ministër i punëve të jashtme, i cili u zgjodh nga Saeima më 31 maj 2023 pas tre raundeve të votimit dhe filloi mandatin e tij katërvjeçar më 8 korrik 2023.[4] Kjo e bëri Rinkēvičs kreun e parë të shtetit homoseksual të çdo shteti anëtar të BE-së.

  1. ^ "Informācija par amatpersonu (darbinieku) darba samaksas apmēru sadalījumā pa amatu grupām" (në letonisht). president.lv. 28 janar 2017. Arkivuar nga origjinali më 16 nëntor 2017. Marrë më 29 janar 2017.
  2. ^ a b "Duties, Powers, and Rights of the President of Latvia". President.lv (në anglisht). Marrë më 15 tetor 2022.
  3. ^ "President of Latvia by Baltic Legal; Part of Constitution - The president". Baltic Legal (në anglisht). Marrë më 2013-03-14.
  4. ^ "Edgars Rinkēvičs elected next President of Latvia". eng.lsm.lv (në anglisht). Marrë më 2023-05-31.