Kështjella e Rigës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kështjella e Rigës
Rīgas pils
Informacion i përgjithshëm
Stili arkitekturalKlasicizmi i vonë
QytetiRiga
Shteti Letonia
Koordinatat56°57′03.42″N 24°06′2.29″E / 56.9509500°N 24.1006361°E / 56.9509500; 24.1006361
Ndërtimi filloi1497
Përfundimi1515
Renovimi2012-2016
Uebfaqja
www.president.lv

Kështjella e Rigës (Stampa:Lang-lv) është një kështjellë në brigjet e lumit DaugavaRiga, kryeqyteti i Letonisë. Kështjella u themelua në vitin 1330. Kjo strukturë është rindërtuar tërësisht në mes të 1497 dhe 1515. Me konfiskimin e kështjellës nga suedezët, kanë ndërtuar anekse te bollshme në 1641. Kalaja u shtua vazhdimisht dhe rindërtua në mes të shekujve 17 dhe 19. Diku në vitin 1930, disa punime rinovimi janë bërë nga arkitekti Eižens Laube. Qeveria e Letonisë e shpalli kështjellën rezidencën e saj në vitin 1938. Sot ajo është shtëpia e Presidentit të Letonisë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kështjella u ndërtua në bazë të një traktati midis Rigës dhe Urdhrit Livonian - në shekullin e 13-të Riganët u rebeluan kundër Urdhrit dhe shkatërruan kështjellën e tij origjinale në qendër të qytetit. Për shkak të konfliktit të vazhdueshëm me Riganët, Urdhri zgjodhi të ndërtonte një kështjellë të re përtej kufijve të qytetit në vend që të rindërtonte kështjellën origjinale. Vendi i zënë nga Manastiri i Shpirtit të Shenjtë - një spital dhe strehë për të varfërit - u zgjodh dhe manastiri u zhvendos në vendndodhjen e kështjellës origjinale. Kështjella shërbeu si rezidenca e Mjeshtrit të Urdhrit Livonian, por për shkak të konflikteve të vazhdueshme me Riganët, rezidenca u zhvendos në Kështjellën Cēsis diku përpara se kështjella të shkatërrohej nga Riganët në 1484. Riganët përfundimisht humbën luftën dhe u detyruan të rindërtoni kështjellën – restaurimi përfundoi në 1515. Pas Traktatit të Vilniusit, rendi pushoi së ekzistuari në 1561, Kështjella u bë lituaneze dhe në 1569 - bastion polako-lituanez. Në vitin 1621 Riga ra nën sundimin suedez dhe kështjella u përdor për të strehuar administratën suedeze.

Pasi qyteti kaloi nën Perandorinë Ruse në fillim të shekullit të 18-të, kështjella strehonte administratën dhe gjykatat e Guvernoratit të Rigës (që përfshinte pjesën më të madhe të Letonisë dhe Estonisë aktuale) dhe shërbeu si rezidencë e Guvernatorëve të Përgjithshëm.[1]

Që nga viti 1922, kështjella u bë rezidenca e Presidentit të Letonisë.

Pas pushtimit sovjetik, kështjella strehoi Këshillin e Komisarëve Popullorë të RSS Letoneze në 1940-1941. Në vitin 1941, Pionierët e Rinj Sovjetik themeloi një Pallat të Pionierëve në pjesën veriore të kështjellës.

Në pjesën jugore të kështjellës ndodhen disa muze. Pasi u rivendos pavarësia e Letonisë, pjesa veriore e kështjellës u bë rezidenca e Presidentit të Letonisë.[2]

Arkitektura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kalaja në fillim ishte një ndërtesë me tre kat, e cila mbyllte një oborr drejtkëndëshe, dhe kishte katër kulla drejtkëndëshe në qoshet e tij. Kalaja u shemb më 1484 ajo u rindërtua me dy kulla, të zëvendësuara me kulla të rrumbullakta në vijim të zhvillimeve të fundit të teknologjive ushtarake. Kalaja përjetoi zhvillim të madh gjatë shekullit të 17, kur ishte vazhdimisht në ndërtim e sipër. Në vitin 1682 Arsenal u bashkangjitur në kështjellë, ajo u shemb rreth njëqind vjet më vonë, në 1783 për të ndërtuar një gjykatë / shtëpi.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Brotze, Johann Christoph (1992). Zeihnungenund daren Beschriebungen (në gjermanisht dhe letonisht). summarized by Latvian Academy of Sciences (bot. Vol. 1). Riga: Zinātne. ISBN 5-7966-0313-2.
  2. ^ Chancery of the President of Latvia. "Riga Castle" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2007-11-09. Marrë më 2008-02-15.